Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nuclear energy nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Aerial Photography (licencia Creative Commons)
25. októbra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrový odpad vyhnal Nemcov do ulíc

Nemecko zažilo cez víkend ďalšiu demonštráciu proti atómovej energii. „Angela Merkelová sa musí so svojimi radikálnymi plánmi na jadrovú energiu rozlúčiť, pretože nesúhlasíme s tým, aby sme všetci niesli vyššie riziko kvôli ziskom plynúcim z jadrových elektrární,“ uvádza sa v prehlásení združenia Antiatom.

Podľa oficiálnych údajov má Nemecko približne 12.500 ton vysoko rádioaktívneho jadrového odpadu, ktorý je potrebné uskladniť. „Lipnutie na atómovej energii a na výstavbe Gorlebenu ako jadrového úložiska je politickou provokáciou,“ prehlásil Wolfgang Ehmke z občianskej iniciatívy na ochranu životného prostredia v oblasti Lüchow – Dannenberg.

V lokalite Gorleben je momentálne umiestnené dočasné povrchové úložisko vysoko rádioaktívneho jadrového odpadu. Miestny soľný dol sa už pred tromi dekádami vytipoval ako najvhodnejšie miesto pre centrálny sklad jadrového odpadu. Silnými odporcami tohto riešenia sú miestni obyvatelia aj protiatómoví aktivisti.

Nemci energiu z jadra odmietajú

Nemecko disponuje štvrtým najvyšším počtom jadrových reaktorov v Európe, hneď po Francúzsku, Rusku a Veľkej Británii. Jadrová energia dokáže pokryť zhruba štvrtinu domácej spotreby elektrickej energie.

Vládny kabinet Gerharda Schrödera v roku 2000 rozhodol o postupnom vyradení jadrových elektrární z prevádzky. Pôvodne sa tak malo stať do roku 2021. No vláda Angely Merkelovej začiatkom septembra rozhodla o predĺžení životnosti jadrových reaktorov o ďalších 12 rokov, ktorá sa dotýka celkom sedemnástich elektrární.

S predĺžením životnosti reaktorov nesúhlasí väčšina občanov Nemecka. Podľa prieskumu zo septembra 2010 je proti predĺženiu až 61 % opýtaných respondentov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.