Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová energetika udržateľný zdroj
Foto: ilustračné, GettyImages
18. februára 2024 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrovú energiu uznali za čistý zdroj, Slovensko pokračuje v rozvoji jadra

Slovensko pokračuje v rozvoji jadra. Budúcich slovenských jadrových expertov budú pomáhať vychovávať aj Francúzi. Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave už podpísala memorandum o spolupráci s francúzskou spoločnosťou Framatome.

Ako, informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, cieľom memoranda je stimulovať a podporovať vzdelávacie aktivity v oblasti jadrovej energie a výskumnú spoluprácu.

Rozvoj jadrovej energetiky je dôležitý pre budúcnosť Slovenska, pričom sa musíme sústrediť nielen na samotné technológie, ale aj na vzdelávanie odborníkov, ktorí ich obsluhujú,“ povedala pri príležitosti podpisu memoranda podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Máme snahu nielen zachovať aktuálnu úroveň dominantného portfólia výroby elektriny z jadra, ale v budúcnosti aj zvyšovať podiel jadrových kapacít,“ doplnil ministerku štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško.

Čistý energetický zdroj

„Slovenská technická univerzita disponuje kompetenciou v mnohých odboroch, ktoré sú pre bezpečné a spoľahlivé využívanie jadrovej energie nevyhnutné, a tak v rámci plnenia dnes podpísaných deklarácií predpokladám a osobne podporujem spoluprácu s Framatome naprieč všetkými pracoviskami,“ povedal rektor STU Oliver Moravčík.

Francúzska spoločnosť Framatome, ktorá je vo väčšinovom vlastníctve Électricité de France, sa venuje aktivitám v piatich hlavných oblastiach, ako sú návrhy jadrových elektrární, systémy zásobovania parou, dizajn a výroba palív a komponentov, integrácia systémov kontroly a riadenia, či prevádzka a údržba všetkých typov jadrových reaktorov.

Jadrová energia bola v uplynulých dňoch na zasadnutí Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) v Paríži uznaná za čistý energetický zdroj.

Aktualizácia plánu

V rámci bilaterálnych stretnutí slovenský štátny tajomník Šaško rokoval na zasadnutí s partnermi z Maďarska a Českej republiky. Hlavnými témami boli aktualizácia Národného klimatického a energetického plánu a otázka zabezpečenia dodávok plynu po roku 2024.

Na bilaterálnom rokovaní s výkonným riaditeľom IEA Fatihom Birolom Šaško zdôraznil kľúčovú úlohu jadrovej energetiky v SR a poďakoval za podporu politiky jadra na medzinárodnej scéne.

Významnou udalosťou na zasadnutí bolo taktiež pristúpenie Lotyšska do IEA a tiež rozvíjajúca sa spolupráca s asociačnými krajinami, najmä s Indiou, budovanie strategického partnerstva s Ukrajinou a podpora prístupových procesov ďalších krajín do IEA, vrátane Izraelu,“ konštatovalo slovenské ministerstvo hospodárstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.