Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrovú elektráreň Three Mile Island úplne odstavia v roku 2019

Americkú jadrovú elektráreň Three Mile Island v štáte Pensylvánia, kde sa pred 38 rokmi odohrala najzávažnejšia jadrová havária v dejinách USA, odstavia v roku 2019 úplne z prevádzky. Oznámil to jej vlastník, spoločnosť Exelon, ktorú dnes citovala spravodajská stanica BBC.

V elektrárni zaznamenali v marci 1979 čiastočné roztavenie reaktora a následne došlo k rozsiahlemu úniku rádioaktivity do životného prostredia. Situácia si vyžiadala evakuáciu tisícov obyvateľov a viedla k celonárodným demonštráciám za zastavenie prevádzky. Odstraňovanie následkov ukončili až v roku 1993.

Spoločnosť Exelon ako dôvod svojho rozhodnutia uviedla nízke ceny ťažby zemného plynu, čo robí získavanie elektrickej energie prostredníctvom jadrovej elektrárne nerentabilným. Z ekonomických dôvodov bolo v Spojených štátoch od roku 2013 zatvorených už šesť nukleárnych elektrární, pripomína britské médium.

Elektráreň, ktorú vystavali v rokoch 1968-70 a sprevádzkovali v roku 1974, zamestnáva momentálne 675 ľudí a dodáva elektrickú energiu do 800.000 domácností, uvádza Exelon.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.