Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PakBot robot - fukušima - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Diaľkovo ovládaný robot PakBot vstupuje do zamorených priestorov jadrovej elektrárne vo Fukušime. Foto: SITA/AP Photo/TEPCO
6. decembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrové palivo pravdepodobne preniklo hlboko do betónu elektrárne Fukušima

Podľa firmy TEPCO, ktorá je prevádzkovateľom elektrárne, najnovšie prepočty ukázali, že uránové palivové tyče v prvom reaktore sa úplne roztavili, prepálil vnútornú ochrannú vrstvu reaktora a silne rozrušili betónové dno. Pôvodne spoločnosť hovorila o roztavení polovice palivových tyčí.

Podľa najhoršieho scenára palivo pretieklo betónom a zastavilo sa len 37 centimetrov od vonkajšieho oceľového plášťa, ktorý je poslednou bariérou, ktorá rádioaktívny materiál z elektrárne oddeľuje od okolitého sveta.

Prevádzkovateľ elektrárne doteraz tvrdil, že časť paliva prenikla vnútornou ochrannou vrstvou k betónovému dnu. Aké škody ale napáchalo palivo na betóne, spoločnosť neuvádzala vzhľadom na nedostatok údajov.

K roztaveniu palivových tyčí došlo podľa simulácie i v ďalších dvoch poškodených reaktoroch, tam sa ale do betónového dna dostalo len 60 percent paliva a škody boli menšie.

TEPCO sa ale domnieva, že vďaka ochladzovaniu vodou je teraz roztavené palivo stabilizované. Firma sa však ešte detailne chystá preskúmať niekoľko miest v poškodených reaktoroch, v ktorých pretrváva vysoký stupeň rádioaktivity.

Zatiaľ totiž nie je známa presná poloha paliva, ktoré sa dostali do betónu, ani to, nakoľko sa ho darí vo vnútri betónu ochladzovať a či ďalej neprepaľuje betón.

„Celý čas som vyhlasoval, že betón bol narušený a že existuje nebezpečenstvo ďalšieho úniku radiácie,“ komentoval výsledky simulácie fyzik Hiroaki Koide z ústavu výskumných reaktorov pri Kjótskej univerzite. „V skutočnosti nie je možné nahliadnuť dovnútra reaktora a väčšina meracích zariadení bola vyradená z prevádzky. Takže nikto vlastne nevie, aká zlá je situácia v skutočnosti,“ dodal.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka:SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.