Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rosatom stánok Atomex - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ATOMEX 2013
28. júla 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrové palivo dostane plávajúca elektráreň Akademik Lomonosov až v Murmansku

Plávajúca elektráreň bude v prevádzke na brehu Čukotky na Ďalekom východe neďaleko mesta Pevek a bude zásobovať elektrinou a teplom tamojšie obce a priemyselné podniky. Majiteľ elektrárne, spoločnosť Rosenergoatom (energetická divízia Rosatomu), ju plánuje uviesť do prevádzky v roku 2019.

Jej základom sú malé tlakovodné reaktory KLT-40S, ktoré konštrukčne vychádzajú z reaktorov desiatky rokov používaných na palube jadrových ľadoborcov. Každý z dvoch reaktorov má výkon 35 MWe. Projekt spĺňa bezpečnostné požiadavky Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a má veľké rezervy v odolnosti, vďaka ktorým preň podľa názoru odborníkov nepredstavuje hrozbu cunami a iné prírodné katastrofy

Právne nuansy

Podľa Lichačova vznikajú nejasnosti v medzinárodnom námornom práve, ktoré nie je na takto inovatívne projekty pripravené. Uviedol: „Námorná legislatíva zaostáva za našou prácou, pretože v nej chýbajú termíny „plávajúce jadrové zariadenie bez vlastného pohonu“. Preto veľa otázok, ktoré nám kladú naši susedia a partneri v Baltskom regióne, nemôže byť zodpovedaných.“

„Aby sme sa vyhli dvojitému výkladu právnych dokumentov, šedým zónam v regulácii pohybu plávajúcej elektrárne z Petrohradu do Peveku, rozhodli sme sa realizovať zavezenie paliva čo najbližšie k miestu určenia ako to bude možné. Dôjde k tomu v Murmansku po dokončení stavby plavidla. Tiež sa tu budú konať komplexné skúšky plavidla, ktoré úplne zodpovedia otázky o jeho 100% bezpečnosti,“ vysvetľuje Lichačov.

Princíp susedskej láskavosti

Lichačov dodal, že prístav Rosatomflotu v Murmansku je plne vybavený všetkým nevyhnutným zariadením, odborníkmi a skúsenosťami na zavážanie jadrového paliva do reaktoru. Toto rozhodnutie naviac dáva zmysel z ekonomického a technologického pohľadu a je podložené dlhoročnou bezpečnou prevádzkou flotily jadrových ľadoborcov.

„Samotný prevoz plavidla cez Baltský a Škandinávsky región bude realizovaný bez prítomnosti jadrového paliva na palube,“ povedal ďalej Lichačov a dodal, že tak Rosatom vyjde v ústrety prianiam krajín, ktoré ležia v tejto oblasti. „Zároveň sa tým vyhneme právnym kolíziám a budeme vychádzať z princípu udržovania dobrých susedských vzťahov,“ dopĺňa Lichačov.

Na koniec uviedol, že na termín uvedenia plávajúcej elektrárne do prevádzky a celkovú cenu projektu nebude mať rozhodnutie o premiestnení spúšťacích prác vplyv.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.