Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová energia atomova elektráren europska unia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
4. júla 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrové elektrárne majú podľa IEA v terajšom období energetickej krízy príležitosť na návrat

Jadrová energetika dokáže podľa agentúry zredukovať závislosť od dovozu fosílnych palív, znížiť emisie oxidu uhličitého a umožniť elektrárenským systémom integrovať väčší podiel solárnej a veternej energie.

V dnešnom kontexte globálnej energetickej krízy, prudko rastúcich cien fosílnych palív, problémov energetickej bezpečnosti a ambicióznych klimatických záväzkov som presvedčený, že jadrová energetika má unikátnu príležitosť na návrat,“ uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol.

Avšak bude to závisieť od toho, či vlády zavedú robustné opatrenia na zaručenie bezpečnej a udržateľnej prevádzky jadrových elektrární v nadchádzajúcich rokoch a na mobilizáciu nevyhnutných investícií,“ dodal Birol.

Napríklad malé modulárne reaktory (SMR), ktoré sú vo všeobecnosti definované ako moderné reaktory s kapacitou do 300 megawattov, čiže do zhruba jednej tretiny tradičných jadrových elektrární, ešte nie sú komerčne životaschopné. Nižšie náklady, menšia veľkosť a zredukované riziká projektov v prípade SMR by mohli zlepšiť spoločenskú akceptovateľnosť a prilákať súkromné investície, dodala IEA v správe.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.