Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
dva reaktory
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Christopher Peterson (licencia Creative Commons)
21. júna 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Jadrová energia si získava pozornosť na Slovensku

Pondelok – 14.6.2010

Slovensko:

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) do konca roka 2011 nevydá žiadne povolenia na výstavbu solárnych a veterných elektrární. Dôvodom je podľa SEPS vyčerpanie limitu inštalovaného výkonu, ktorý je elektrizačná sústava schopná pokryť.

Európska únia:

Finančná skupina Penta nepostúpila do druhého kola tendra o kúpu 83-percentného podielu poľskej energetickej spoločnosti Energa. Poľské ministerstvo štátneho pokladu vybralo piatich finálnych účastníkov tendra, medzi nim aj českú energetickú skupinu ČEZ.

Svet:

Cena ropy vzrástla o 1,4 % a dostala sa na úroveň 74,79 amerického dolára za barel.

Utorok – 15.6.2010

Slovensko:

Nemecká spoločnosť Lisega AG sa bude podieľať dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Nemecká firma je špecialistom v oblasti potrubných systémov. Pre účely dostavby oboch blokov dodajú materiál za viac ako 3 mil. eur. Slovenské elektrárne rátajú s prevádzkou tretieho bloku na jeseň 2012, štvrtý blok sa má prifázovať v roku 2013.

Európska únia:

Energetický regulačný úrad (ERÚ) Českej republiky sa domnieva, že zisky českých solárnych elektrární skončia v zahraničí. Hoci si kapacitu sietí rezervovali domáci podnikatelia, tí svoje projekty netransparentne predávajú bohatým zahraničným investorom, tvrdí ERÚ.

Poľsko potrebuje dohodu s Ruskom o dodávkach plynu, tvrdí poľské ministerstvo hospodárstva. Poľská vláda minulý mesiac schválila zmluvu, ktorá garantuje dodávky plynu do roku 2037. Ak sa zmluva neuzavrie, hrozí krajine prerušenie dodávok a finančné dôsledky pre ekonomiku. Poľsko dováža z Ruska 2/3 svojej spotreby zemného plynu.

Svet:

Agentúra Fitch Ratings znížila úverový rating British Petroleum (BP) o šesť stupňov, z úrovne AA na BBB.

Ropný koncern Saudi Aramco zo Saudskej Arábie bude skladovať 3,8 mil. barelov ropy na ostrove Okinawa v Japonsku.

Streda – 16.6.2010

Slovensko:

Slovenské elektrárne, a.s. podpísali zmluvu so spoločnosťou Rolls-Royce o dodávke neutrónového inštrumentačného systému Spinline. Použije sa pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce.

Svet:

Ukrajina by súhlasila so spojením ukrajinského Naftogazu s ruským energetickým koncernom Gazprom iba v prípade, že by zahŕňalo aj výmenu majetku. Skonštatoval to ukrajinský premiér Mykola Azarov.

Ruský ropný monopol Transnefť plánuje zvýšiť export ropy v treťom štvrťroku 2010. Medzikvartálne sa očakáva nárast exportu o 1,2 %, teda na úroveň 4,079 mil.barelov denne.

Štvrtok – 17.6.2010

Slovensko:

Spoločnosť VUJE, a.s. Trnava dodá skladovacie zásobníky vyhoreného jadrového paliva pre Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť (JAVYS). Zákazka v konečnej hodnote 15,81 mil. eur sa udelila bez výzvy na verejnú súťaž z dôvodu ochrany výhradných práv. Finančným garantom je Národný jadrový fond.

Európska únia:

Českej republike sa za prvých päť mesiacov v roku 2010 podarilo prepraviť 41 % objemu dovážanej ropy zo západu, konkrétne ropovodom IKL z Ingolstadtu. Ministerstvo hospodárstva ČR tvrdí, že za znižovaním dodávok z Ukrajiny treba hľadať viac ekonomické, než politické dôvody.

Svet:

Turecko, Grécko a Taliansko vybudujú spoločný plynovod – ITGI (Italy-Turkey-Greece Intert-connector). Plynovod má byť hotový do roku 2017. Zemný plyn bude získavať z azerbajdžanského ložiska Šah Deniz.

Piatok – 18.6.2010

Slovensko:

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS),a.s. dosiahla v roku 2009 zisk 32,14 mil. eur. Podnikanie spoločnosti sa v tomto roku zaoberalo najmä procesom ukončovania prevádzky jadrovej elektrárne V1 a vyraďovaním jadrovej elektrárni A1.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) skresal výrobcom tepla časť nákladov, ktoré si účtujú v konečných cenách tepla. 

Európska únia:

Švédsky parlament dal súhlas na stavbu nových jadrových reaktorov. Zrušil tak tridsaťročný zákaz, ktorý sa uplatňuje od úspešného referenda o vzdaní sa atómovej energie v roku 1980. Povolenie sa vzťahuje len na budovanie reaktorov ako náhrady za odstavené existujúce zariadenia.

Svet:

Ruská súkromná ropná spoločnosť Lukoil nemá záujem o kúpu akcií British Petroleum (BP) v hodnote 10 mil. dolárov. Predajom akcií chce BP uhradiť škody spôsobené ropnou haváriou v Mexickom zálive.  

Rusko hrozí Bielorusku výrazným obmedzením dodávok (až 85 %) zemného plynu. Dôvodom je neplnenie finančných záväzkov bieloruskej strany, ktorá už dlhuje 192 mil. dolárov.

Sobota – 19.6.2010

Svet:

Rokovania s Bieloruskom o vyrovnaní dlhu za zemný plyn boli neúspešné, tvrdí ruský Gazprom. Spoločnosť hrozí znížením dodávok až o 85 % ak Minsk nesplatí svoje pohľadávky do pondelka (21.6.2010), ktoré predstavujú 192 mil.dolárov.

Nedeľa – 20.6.2010

Svet:

Maďarská vláda chce kúpiť naspäť 21,2 % podiel akcií MOL-u od ruskej spoločnosti Surgutnefť. Ruský ropný gigant ich získal v roku 2009 od rakúskeho OMV za 1,4  mld. eur. Surgutnefť vraj teraz žiada od maďarskej vlády 1,4 mld. eur. 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.