Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce jadrova atomova elektraren.jpg
Foto: www.seas.sk
21. marca 2024 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrová energia má zásadným spôsobom prispieť k zabezpečeniu dostatku energie aj k dekarbonizácii

Jadrová energia má zásadným spôsobom prispieť k zabezpečeniu dostatku energie aj k dekarbonizácii. Na historicky prvom Jadrovom samite v Bruseli sa na tom zhodlo 36 krajín, vrátane Číny, Indie a USA.

Ich zástupcovia hovorili o nenahraditeľnom význame jadrovej energie pri zabezpečení dostatku zdrojov pre bežnú spotrebu aj priemysel a zdôraznili jej nezastupiteľnú úlohu pri prechode od fosílnych palív.

Nové zdroje

Ako informuje Ministerstvo hospodárstva SR, jednou z tém na samite boli aj formy financovania výstavby nových zdrojov i prípadné predlžovanie životnosti existujúcich reaktorov. Francúzsko v tejto veci vyvíja iniciatívu, aby sa do financovania týchto projektov vo väčšej miere zapojili multilaterálne inštitúcie, ako sú Svetová banka, Európska banka pre obnovu a rozvoj alebo ich ekvivalenty z Ázie či Ameriky.

Som veľmi rád, že Európska únia je schopná meniť svoj pohľad na vec. Keď sme v roku 2007 hovorili o začatí výstavby nových blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach, boli sme kritizovaní. Dnes sa situácia zmenila a spoločne tu deklarujeme záujem zabezpečiť dostatok elektrickej energie, ktorú v Európe potrebujeme, napríklad aj na výrobu automobilov,“ uviedol predseda vlády Robert Fico.

Energeticky silné Slovensko

Ako doplnila ministerka hospodárstva Denisa Saková, jej cieľom je mať energeticky silné Slovensko, ktorého základom bude bezpečná a stabilná výroba v jadrových elektrárňach, ktoré budeme dopĺňať alternatívnymi zdrojmi.

Vláda preto bude pracovať nielen na dokončení výstavby nových blokov v Mochovciach, ale budeme podnikať kroky aj na to, aby sme na Slovensku mohli postaviť úplne nový jadrový zdroj,“ zdôraznila.

Na záver samitu krajiny podpísali spoločné vyhlásenie, ktorým sa štáty zaväzujú vytvárať podmienky umožňujúce podporu a konkurencieschopné financovanie predĺženia životnosti existujúcich jadrových reaktorov a výstavby nových jadrových zdrojov. Organizátorom historicky prvého Jadrového samitu v Bruseli bola okrem belgickej vlády aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.