Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová energia atomova elektráren europska unia
Foto: ilustračné, GettyImages
21. decembra 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrová energetika vyprodukovala v roku 2021 štvrtinu elektriny v únii, najviac vo Francúzsku

Trinásť členských štátov Európskej únie (EÚ), ktoré majú jadrové elektrárne, v roku 2021 vyprodukovalo 731 701 gigawatthodín (GWh) elektriny z jadrovej energie. Tento objem pritom predstavuje viac ako 25 % všetkej elektriny vyprodukovanej v Únii a v porovnaní s rokom 2020 je to nárast o sedem percent. Prostredníctvom svojej webstránky o tom informuje štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najväčším producentom elektriny z jadrovej energie v EÚ bolo v roku 2021 Francúzsko, na ktoré pripadlo 52 % jej celkovej produkcie v EÚ (379 361 GWh). Nasledujú Nemecko (9 %), Španielsko (8 %), Švédsko (7 %) a Belgicko (7 %). Týchto päť krajín pritom dokopy zodpovedalo za viac ako 83 % celkového objemu elektriny vyprodukovanej v jadrových zariadeniach v Únii.

Trinásť štátov EÚ, ktoré disponujú jadrovými elektrárňami, malo v roku 2021 v prevádzke 106 reaktorov, čo bolo o tri menej ako na začiatku roka 2020.

Najviac sa na jadrovú energiu pri výrobe elektriny naďalej spoliehalo Francúzsko, kde v roku 2021 predstavovala 69 % všetkej vyprodukovanej elektriny v krajine. Ďalšími dvoma členskými štátmi, kde viac ako polovica vyprodukovanej elektriny pochádzala z jadrových elektrární, boli Slovensko (52 %) a Belgicko (51 %). Naopak, najmenšie zastúpenie elektriny z jadrovej energie mali Holandsko (3 %), Nemecko (12 %) a Rumunsko (19 %).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.