Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske bohunice elektraren.jpg
Foto: ilustračné, www.seas.sk
29. marca 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrová energetika podľa výskumného centra EK nespôsobuje vážne škody životnému prostrediu

Vyplýva to z hodnotenia Spoločného výskumného centra (JRC) Európskej komisie v rámci klasifikačného systému environmentálne udržateľných ekonomických aktivít, ktorý minulý týždeň získali médiá.

Uviedlo to v pondelok na svojej internetovej stránke európske združenie jadrového priemyslu FORATOM.

Environmentálne udržateľné

Ako ukazuje toto hodnotenie, existujú opatrenia na predchádzanie výskytu potenciálne škodlivých vplyvov,“ uviedol generálny riaditeľ organizácie FORATOM Yves Desbazeille.

Organizácia konštatuje, že jadrová energetika zatiaľ nebola zaradená ani vyradená z klasifikačného systému environmentálne udržateľných ekonomických aktivít.

Dôvodom je to, že bývalá Skupina technických expertov (TEG) odporučila, aby jadrovú energetiku zhodnotili odborníci s hĺbkovými znalosťami jadrového životného cyklu.

Nakladanie s rádioaktívnym odpadom

FORATOM dodáva, že jedným z dôležitých problémov podľa TEG je nakladanie s rádioaktívnym odpadom a to, že dlhodobé riešenie v súčasnosti neexistuje.

FORATOM však zdôrazňuje, že JRC na tieto obavy odpovedá poukázaním, že „existuje široký vedecký a technický konsenzus, že ukladanie rádioaktívneho odpadu v hlbokých geologických formáciách je pri dnešných poznatkoch považované za primeraný a bezpečný prostriedok jeho izolácie od biosféry na veľmi dlhý čas“.

Rozhodnutie Európskej komisie

FORATOM preto teraz dúfa, že Európska komisia vezme toto vedecké hodnotenie do úvahy a ujasní, ako a kedy zahrnie jadrovú energetiku do klasifikačného systému environmentálne udržateľných ekonomických aktivít.

FORATOM zastupuje takmer tritisíc európskych firiem pôsobiacich v oblasti jadrovej energetiky, ktoré zamestnávajú a podporujú celkovo približne 1,1 milióna pracovných miest.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.