Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V1 Jaslovske Bohunice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / tukanuk (licencia Creative Commons)
24. januára 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrová elektráreň V1 v Bohunicach je už bez vyhoretého jadrového paliva

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) ukončila koncom minulého týždňa odvoz vyhoretého jadrového paliva z bohunickej elektrárne V1. Odvoz posledných palivových kaziet je súčasťou prác, ktoré realizuje JAVYS v súlade s Koncepciou ukončovania prevádzky V1. Informoval o tom Dobroslav Dobák (JAVYS).

„Prepravy vyhoretého jadrového paliva sa uskutočnili v zmysle schváleného harmonogramu v dvoch termínoch. V období od 18. októbra do 3. decembra 2010 bolo odvezených 300 palivových kaziet. Posledných 13 palivových kaziet bolo prepravených od 17. do 21. januára 2011,“ uviedol Dobák.

Transport sa uskutočnil v súlade s platnými normami Úradu jadrového dozoru. Jednotlivé prepravy palivových kaziet sa uskutočnili pod pod priamym dozorom inšpektorov z úradu.

Slovensko sa zaviazalo k odstaveniu Jadrovej elektrárne V1 v rámci prístupových rokovaní pred vstupom krajiny do Európskej únie (EÚ). Dva bloky tejto elektrárne sa odstavili po 28 rokoch aktívnej prevádzky na konci roku 2006 resp. roku 2008.

Odvtedy je elektráreň v etape ukončovania svojej prevádzky. Odvoz vyhoretého jadrového paliva je dôležitou podmienkou, ktorú spolu s ďalšími je potrebné splniť v procese získania povolenia na 1. etapu vyraďovania Jadrovej elektrárne V1.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.