Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrová elektráreň v Slovinsku je opäť v prevádzke

Jadrový zdroj Krško v Slovinsku sa dnes po týždňovom výpadku opäť spustil do prevádzky. Príčinou dočasného odstavenia bola závada vo vedení veľmi vysokého napätia do Chorvátska. Keďže elektráreň tým stratila podstatnú časť odberu vyrábanej elektriny, riadiaci systém ju automaticky zastavil.

„Náhle prerušenie však spôsobilo preťaženie sekundárneho okruhu, čo neostalo bez následkov,“ citovala agentúra APA z prehlásenia elektrárne.

Následky sa prejavili na hydraulických obvodoch elektrického generátora, na reaktorovom čerpadle a ďalších zariadeniach. „Škody neboli veľké, ale opravy si vyžiadali niekoľko dní,“ uvádza sa ďalej v komuniké.

Nebezpečenstvo nehrozilo, ubezpečuje prevádzkovateľ

Podľa prevádzkovateľa elektrárne incident predstavoval nulový stupeň na medzinárodnej stupnici INES, ktorá hodnotí úroveň nehôd jadrových elektrární.

Elektráreň Krško používa technológiu americkej spoločnosti Westinghouse a v prevádzke je od roku 1983. Je v nej jeden reaktor s inštalovaným výkonom 2.000 MW. Na celkovej výrobe elektrickej energie v Slovinsku sa v roku 2001 podieľala asi zo 40 %. Posledný nahlásený incident v jadrovej elektrárni Krško je z júna 2008, kedy kvôli chybnému ventilu začala s chladiaceho zariadenia unikať voda.

Ochrancovia životného prostredia po slovinskej vláde chcú, aby elektráreň odstavila ešte pred plánovaným ukončením prevádzky v roku 2023. Vláda chce naopak elektráreň o jeden reaktor do roku 2013 rozšíriť.

Jadrové elektrárne v Európskej únii (EU) čakajú do konca tohto roka záťažové testy. Cieľom je preveriť ich zabezpečenie potom, čo sa v Japonsku po ničivom zemetrasení a vlne tsunami dostala do problémov jadrová elektráreň Fukušima.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.