Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. decembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrová elektráreň Temelín pokrýva pätinu spotreby Česka

Množstvo vyrobenej energie sa v priebehu päť rokov menilo. Za prvých desať dní prevádzky temelínsky prvý blok vyrobil 2307 MWh elektriny. „To zodpovedá ročnej spotrebe asi tisícky českých domácností,“ uviedol Sviták. O rok neskôr sa už podľa neho výroba pohybovala v miliónoch megawatthodín a ďalej sa zvýšila po spustení druhého bloku 29. decembra 2002. Vlani temelínska elektráreň vyrobila 14,95 miliónov MWh elektriny, ktorá by českým domácnostiam podľa hovorcu stačila na celý rok.

V tomto roku zatiaľ Temelín vyrobil 13,5 miliónov MWh elektriny, pričom najslabším bol v tomto ohľade august. Naopak v októbri juhočeská elektráreň vyrobila najviac elektriny vo svojej histórii, a síce 1,6 milióna MWh, uviedol Sviták.

Súčasne pripomenul, že každý milión megawatthodín elektriny vyrobenej temelínskou elektrárňou znamená úsporu 900.000 ton uhlia. Ročne sa tak nespáli 13,5 miliónov ton uhlia a do ovzdušia sa nedostane 11 miliónov ton oxidu uhličitého, uviedol hovorca.

Spustenie Temelína sprevádzali blokády a protesty. Záujem odporcov jadrovej elektrárne chcel obhajovať americký advokát Ed Fagan, ktorý vtedy vyzval českú stranu, aby predložila dokumenty o bezpečnosti elektrárne. Po čase sa ale zo sporu o Temelín stiahol.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.