Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JE Novovoronež
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
JE Novovoronež
8. júna 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

FOTO: Ruská jadrová elektráreň Novovoronež – čo skrýva vnútri?

V minulom roku oslávila Novovoronežská jadrová elektráreň (NVNPP) polstoročie komerčnej prevádzky. Nachádza sa neďaleko hraníc s Ukrajinou v blízkosti mesta Novovoronež s 32 000 obyvateľmi pri brehu rieky Don. Centrum oblasti, mesto Voronež s viac ako miliónom obyvateľov, je vzdialené 45 km od elektrárne. Jednotlivé bloky elektrárne sú prototypmi reaktorov VVER.

V lokalite sa nachádzajú dva odstavené bloky, ktoré sa vybudovali ešte v 60. rokoch. Šlo o prototypy reaktorov VVER-210 a VVER-365. Od 70. rokov sú tu tiež v prevádzke 3. a 4. blok s reaktormi typu VVER-440, ktoré sa následne s určitými modifikáciami budovali aj v Bulharsku, Fínsku, Maďarsku, Nemecku či Československu. Odstavenie 3. a 4. bloku je síce naplánované na roky 2016, resp. 2017, avšak prevádzkovateľ elektrárne spoločnosť Rosenergoatom pripravuje predĺženie ich činnosti.  

Ďalším funkčným prototypom je reaktor VVER-1000/187 na 5. bloku elektrárne, ktorý spustili začiatkom 80. rokov. V roku 2011 prešiel rozsiahlou modernizáciou za viac ako 14 miliárd rubľov tak, aby spĺňal všetky súčasné ruské štandardy i odporúčania IAEA a životnosť blokov sa predĺžila o 25 – 30 rokov.

NVNPP II

V roku 2007 začala výstavba dvoch nových blokov elektrárne s reaktormi typu VVER-1200/392M. Hoci sa predstavitelia Rosatomu a jeho dcérskych spoločností počas konferencie predbiehali v uisťovaní, že všetky ruské projekty sa budujú načas a v rámci stanovených rozpočtov, rozostavané bloky sa mali pôvodne do prevádzky spustiť už v roku 2012. Aktuálne sa pripojenie 6. bloku do siete predpokladá v decembri tohto roka, 7. blok by mal nasledovať o rok neskôr.

Na otázku médií, prečo k oneskoreniam došlo, Vladimir Petrovič Povarov z vedenia elektrárne uviedol, že dôvodom sú jednak prísne požiadavky ruského regulátora voči novým systémom, jednak široká spolupráca s dodávateľmi po celom svete vrátane Európy, Číny, Indie aj Ukrajiny. K posunom malo podľa neho dôjsť najmä minulý rok v súvislosti s Ukrajinou, odkiaľ pochádzajú napríklad náhradné diely pre turbíny. Ako však dodal, hlavné zariadenia nových blokov sú vyrobené v Rusku. Aktuálne na 6. bloku prebieha testovanie systémov za studena, čiže bez jadrového paliva, napr. skúšky integrity parogenerátorov.

Projekt počíta aj s výstavbou 8. a 9. bloku elektrárne. O termínoch však zástupcovia ruských spoločností nechceli špekulovať.

V meste Novovoronež sa tiež nachádza moderné školiace centrum. Jeho vznik sa datuje ešte do obdobia po nehode v elektrárni Three Mile Island (1979), kedy bolo jediným učebným centrom pre elektrárne typu VVER. Najdôležitejším zariadením je plnohodnotný simulátor. V priestoroch centra prebieha výučba domácich i zahraničných odborníkov, napr. z Bieloruska či Iránu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.