Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tihange Belgicko  - Electrabel
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Atómka Tihange v Belgicku - Foto: Electrabel
4. februára 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadro vyvoláva spory na belgickej hranici

Vášne protijadrovo naladených Nemcov, ktorí sa rozhodli ukončiť výrobu elektriny vo svojich atómových elektrárňach, sa aktuálne sústreďujú na situáciu za hranicami s Belgickom, kde sa prevádzkuje spolu sedem atómových blokov v dvoch elektrárňach. Elektráreň Doel leží blízko mesta Antverpy, Tihange zase neďaleko mesta Liège a asi 70 km od nemeckých aj holandských hraníc.

Koncom minulého roka sa belgická federálna vláda dohodla s materskou firmou prevádzkovateľa jadrových elektrární francúzskou skupinou Engie na 10-ročnom predĺžení prevádzky reaktorov Doel 1 a 2 až do roku 2025. Dohodu ešte musí schváliť parlament. Tieto reaktory s výkonom 433 MW vyrábajú elektrinu už od polovice 70. rokov.

Do roku 2025 by sa pritom aj v Belgicku mala ukončiť prevádzka všetkých belgických atómových elektrární. O odklone od jadra rozhodli vlády oboch krajín v reakcii na haváriu v Fukušime.

Vodíkové praskliny

Bezprostredným jablkom sváru sú reaktory Tihange 2 a Doel 3, ktorých reštart nastal koncom minulého roka po dlhej ságe bezpečnostných hodnotení. Oba problematické reaktory boli do siete pripojené v roku 1982.

Ešte v roku 2012 boli v plášti tlakových nádob reaktorov objavené praskliny. Nasledoval zdĺhavý proces monitoringu a hodnotenia. Belgický jadrový regulátor v máji 2013 uviedol, že reštart oboch reaktorov je bezpečný, ak prevádzkovateľ dokončí sériu opatrení. Koncom marca 2014 ale boli opäť odstavené. Násobné testy potvrdili, že išlo o tzv. vodíkové praskliny, ktoré vznikli vo výrobnom procese nádoby reaktora. Ďalší súhlas s reštartom vydal regulátor 17. novembra 2015 s tým, že praskliny nepredstavujú neakceptovateľné bezpečnostné riziko. Bloky tak koncom minulého roka pomaly nabiehali do prevádzky. Pritom už počas Vianoc bol na Doel 3 zaznamenaný únik vody v nejadrovej časti bloku.

Politické rokovania

Belgickí predstavitelia sa bránia tým, že v prípade akýchkoľvek pochybností by ich jadrový dozor nepovolil opätovne spustiť. Bloky navyše prešli aj tzv. záťažovými testami, ktoré po Fukušime prebehli v celej Európe, a boli prijaté dodatočné bezpečnostné opatrenia.

Tento týždeň spolu o téme jadrovej bezpečnosti rokovala nemecká ministerka životného prostredia s belgickými kolegami. Výsledkom debát bola dohoda o zintenzívnení spolupráce a zmluvne ukotvenej pravidelnej výmene informácií, obdobne ako má Nemecko s Francúzskom.

„Podľa odborníkov na mojom ministerstve vodíkové praskliny objavené v tlakových nádobách reaktora oboch elektrární predstavujú značnú odchýlku od požadovanej kvality výroby. Je otázne, či je to v súlade so základnými požiadavkami pre jadrové elektrárne,“ uvádza sa v stanovisku nemeckej ministerky vydanom po stretnutí v Bruseli.

Belgická strana navyše podľa nej odmietla návrh, aby sa cezhraničné hodnotenia environmentálnych vplyvov robili povinne nielen pri projektoch výstavby nových jadroviek, ale aj pri rozhodnutiach o predĺžení prevádzky súčasných blokov.  

Pre informáciu – aj slovenské úrady a mimovládne organizácie sa zatiaľ neúspešne snažia získať právo vyjadrovať sa k predlžovaniu prevádzky susedných ukrajinských reaktorov.

Žaloby od susedov

Zdá sa, že obyvateľom nemeckého prihraničného mesta Aachen politické ubezpečenia a stretnutia nestačia. Podanie súdnej žaloby proti prevádzkovateľovi elektrárne Tihange už schválilo mestské zastupiteľstvo, ktoré chce v tejto veci spolupracovať aj s environmentálnou organizáciou Greenpeace. Tá už skôr voči elektrárni podala vlastnú žalobu. V meste dokonca prebieha finančná zbierka na pokrytie nákladov na právnikov, v ktorej sa už vyzbieralo viac než 100 tisíc eur.

Právne kroky údajne zvažuje aj holandské mesto Maastricht, ktoré sa tiež nachádza asi 70 km od Tihange. V Holandsku je v prevádzke jeden jadrový reaktor Borssele s výkonom 482 MW. Elektrinu vyrába už od roku 1973 a je teda starší než všetky fungujúce belgické reaktory.  

Krajina závislá na dovoze elektriny

Na základe posledných udalostí nemecká strana čoraz viac spochybňuje serióznosť plánov belgickej vlády o odstavení svojich atómových zdrojov. Tento rok by mal byť prvým po dlhej dobe, kedy Belgičania môžu počítať s výrobou elektriny vo všetkých blokoch – ak nedôjde k inej neplánovanej odstávke.

Problémom ich elektrizačnej sústavy je predovšetkým nedostatok alternatívnych domácich zdrojov na výrobu elektriny. Podľa údajov asociácie ENTSO-E vyrobili v roku 2011 belgické reaktory 45,9 TWh elektriny, domáca produkcia aj spotreba elektriny boli viac-menej vyrovnané.

V roku 2014 však už Belgičania z jadra získali len 32,1 TWh elektriny, čo predstavovalo podiel na celkovej domácej výrobe vo výške 47,5 %. Spotreba elektriny v krajine pritom dosahovala až 83,7 TWh. Krajina sa tak kvôli odstávkam atómových blokov stala silne závislá na dovoze elektriny najmä z Francúzska.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.