Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

J. Vitrenko: Naftogaz „radikálne“ zvyšuje Gazpromu poplatky za tranzit plynu

Výrazné zvýšenie tranzitných poplatkov pre Gazprom oznámil na Facebooku Jurij Vitrenko, šéf Naftogazu pre rozvoj podnikania. Zároveň dodal, že zvýšenie poplatkov je plne v súlade s európskymi princípmi.

Na akú sumu Naftogaz Gazpromu tranzitné poplatky zvyšuje, Vitrenko nešpecifikoval. Súčasná zmluva stanovuje poplatky okolo 2,7 USD (2,47 eura) za 1000 kubických metrov (m3) plynu na 100 kilometrov. Naftogaz už niekoľkokrát navrhoval zvýšenie na 5 USD/1000 m3 na 100 km.

Na prekvapujúcu informáciu reagoval ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn, ktorý uviedol, že o zvýšení tranzitných poplatkov nemá žiadne informácie. „Momentálne k tomu nemôžem nič povedať. Nič o tom neviem,“ povedal minister, ktorého citovala agentúra TASS.

Súčasná rusko-ukrajinská zmluva o tranzite ruského plynu sa končí v roku 2019 a ruský minister energetiky Alexander Novak už skôr povedal, že Moskva nemieni predlžovať kontrakt na základe nevýhodných podmienok. Ruský prezident Vladimir Putin však na výročnej tlačovej konferencii v polovici decembra uviedol, že „si nie je istý, či by sa mal tranzit plynu do Európy cez Ukrajinu po skončení súčasnej zmluvy zastaviť, najmä vzhľadom na zrušenie projektu Južný prúd, zmrazenie projektu Turecký prúd a neisté vyhliadky pre projekt Severný prúd 2“.

V súvislosti so Severným prúdom 2, ktorý má zdvojnásobiť prepravnú kapacitu súčasného plynovodu Severný prúd, ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk povedal, že projekt pripraví Ukrajinu o príjmy v hodnote 2 miliardy USD. Nesúhlas s projektom Severný prúd 2 dali najavo aj niektoré stredoeurópske krajiny a aj Taliansko, podľa ktorého si týmto projektom rieši svoje záujmy najmä Nemecko.

(1 EUR = 1,0926 USD)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.