Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

J. MIŠKOV: Trasa ropovodu medzi SR a Rakúskom cez Žitný ostrov nepovedie

Predseda OZ Miroslav Dragun potvrdil, že „minister hospodárstva ich uistil o tom, že ropovod Bratislava – Schwechat nebude viesť cez Žitný ostrov“. „Predložil nám jasné fakty, že ropovod cez Žitný ostrov viesť nebude. Pán minister má našu plnú dôveru, ale stále našu dôveru nemá spoločnosť Transpetrol,“ dodal Dragun.

Miškov zároveň informoval, že „v tejto chvíli existujú štyri alternatívne trasy ropovodu smerom do Rakúska“. „O konkrétnej trase by som však nechcel v tejto chvíli hovoriť vzhľadom na to, že prebiehajú overovania uskutočniteľnosti jednotlivých trás. Z tých štyroch trás, ktoré prichádzajú do úvahy, bude zvolená najvhodnejšia. S vedením Transpetrolu sme sa dohodli, že predstavíme verejnosti túto trasu spoločne v krátkom čase,“ podotkol minister.

Zodpovednosť za rozhodnutie ohľadom ropovodu cez Žitný ostrov je podľa šéfa Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR Zsolta Simona (Most-Híd) na ministrovi hospodárstva, pretože „jeho predchodca za vlády Roberta Fica podpísal s rakúskou stranou memorandum, ktorým sa zaviazal, že SR bude participovať na výstavbe ropovodu“. „On sa bude podľa mojej mienky musieť bezpodmienečne vyrovnať s tým, či sa tento ropovod môže postaviť. My nehovoríme, že ropovod nemôže byť, ale nemôže byť cez Žitný ostrov,“ uviedol 20. augusta Simon po stretnutí so zástupcami OZ, ktorí mu odovzdali petíciu proti výstavbe ropovodu s 50.000 podpismi občanov.

OZ Nie ropovodu cez Žitný ostrov podľa Draguna založili študenti vysokých škôl z Bratislavy, ktorým nie je ľahostajný osud Žitného ostrova. Iniciatíva začala 5. februára 2010 zbierať podpisy k petícii, ktorou sa má zabrániť výstavbe ropovodu medzi SR a Rakúskom cez Žitný ostrov. Ich cieľom bolo pôvodne získať na svoju podporu až 150.000 podpisov tak, aby petíciu predstavitelia OZ predložili Národnej rade (NR) SR, vláde SR a prezidentovi SR ešte na rokovanie marcovej schôdze NR SR. Dragun vtedy odmietol napojenie občianskeho združenia na nejakú politickú stranu alebo politické spektrum.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.