Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

J. MIŠKOV: Holjenčík nebol schopný od mája 2007 vymenovať predsedu ÚRSO

„O obsadzovaní funkcií predsedu a podpredsedu ÚRSO rozhoduje vláda SR na základe návrhu Rady pre reguláciu. Rada pre reguláciu od 15. marca 2007 bola nečinná. Pán Holjenčík mal tri a pol roka na to, aby v súčinnosti s ostatnými členmi rady navrhoval kandidátov na post predsedu a podpredsedu ÚRSO,“ uviedol na dnešnom brífingu Miškov v reakcii na dnešné dopoludňajšie vyjadrenia predsedu Rady pre reguláciu ÚRSO Jozefa Holjenčíka.

Miškov konštatoval, že „krátko po svojom nástupe do funkcie ministra v júli 2010 vyzval Holjenčíka, aby v tejto veci konal a aby podal návrhy na predsedu a podpredsedu ÚRSO“. „Dal som mu termín do konca augusta (2010 – pozn. TASR). Do konca augusta sa nič neudialo, preto som sa rozhodol konať. Rozhodol som sa tento stav, ktorý považujem za protizákonný, zmeniť,“ dodal šéf MHV SR.

Minister zároveň zdôraznil, že „pán Holjenčík vykonáva funkciu predsedu Rady pre reguláciu a zároveň vykonáva aj funkciu predsedu regulačného úradu“. „Tento stav je nezákonný už len z toho dôvodu, že člen Rady pre reguláciu nemôže byť zároveň členom regulačného úradu. Rozhodovanie o cenách prináleží regulačnému úradu. V tomto bode vidíme rozpor. Pán Holjenčík ako predseda rady rozhoduje o cenách. Rada pre reguláciu je tu na to, aby vykonávala regulačnú politiku a aby navrhovala predsedu a podpredsedu ÚRSO,“ dodal.

Rada pre reguláciu podľa Miškova „tu nie je na to, aby rozhodovala o cenách“. „Rozhodli sme sa preto tento stav, ktorý považujeme za protizákonný, zmeniť novelou zákona. Tú sme predložili do medzirezortného pripomienkového konania a dočasne chceme tento stav riešiť spôsobom, ktorý sme navrhli,“ povedal.

„Na budúci rok pripravujeme veľký balík energetických zákonov, ktorého súčasťou bude aj nové postavenie Rady pre reguláciu, s takými kompetenciami, aby bola nielen apolitická, ale aby sa nestala nástrojom rozhodovania nejakého jedinca. V súčasnom zákone chýbal nejaký mechanizmus, ktorý by donútil predsedu rady konať ohľadom predsedu ÚRSO,“ priblížil.

Predseda Rady pre reguláciu ÚRSO Jozef Holjenčík na dnešnom dopoludňajšom brífingu uviedol, že Rada pre reguláciu predložila vláde návrh na post predsedu a podpredsedu regulačného úradu už v roku 2007. „Rada tak urobila už v júni 2007, a to hneď 16 dní po svojom menovaní,“ informoval dnes Holjenčík.

Holjenčík pripomenul, že návrh zmeny zákona o regulácii sieťových odvetví nebol konzultovaný ani s jedným z orgánov štátnej regulácie pôsobiacich podľa v súčasnosti platného zákona, a to Radou pre reguláciu a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

Od účinnosti novely zákona má byť podľa Holjenčíka zrušená Rada pre reguláciu ako strategický a odvolací orgán štátnej regulácie a ÚRSO sa má prostredníctvom dosadených predstaviteľov vedenia stať iba výkonným článkom MHV SR, ktorého úlohou bude iba bezproblémové schvaľovanie cien energií a vody tak, ako to ono samo rozhodne.

Predkladaná novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. novembra tohto roka a týmto dňom by sa zároveň skončilo funkčné obdobie doterajších členov Rady pre reguláciu. Vláda by tak získala právo priamo menovať predsedu a podpredsedu ÚRSO bez predchádzajúceho návrhu regulačnej rady. Do vymenovania predsedu úradu vládou by túto funkciu vykonávala ministrom hospodárstva poverená osoba.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.