Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Holjenčík
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk / Michal Jesenič
19. januára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

J. Holjenčík: Účelom novely zákona o regulácii je likvidácia Rady pre reguláciu

Jozef Holjenčík kritizoval návrh novely zákona o regulácii z dielne Ladislava Jurčíka z (SaS). Ten má podľa neho jediný účel – odstrániť členov Rady pre reguláciu. „Spôsob predkladania a charakter odôvodnenia návrhu úplne jednoznačne poukazujú na recidívu snahy Ministerstva hospodárstva SR, ktorému sa minuloročný pokus o politické ovládnutie ÚRSO nepodaril a preto sa teraz o tento cieľ pokúša prostredníctvom nastrčeného poslanca,“ dodal predseda Rady pre reguláciu, ktorý zároveň vykonáva funkciu zastupujúceho predsedu úradu.

Nezávislosť štátneho regulátora je ohrozená, tvrdí Holjenčík

Novela zákona podľa Holjenčíka nepočíta s prezidentom republiky pri menovaní Regulačnej komisie, rozhodujúceho orgánu regulácie. Podľa návrhu novely nemá ani prezident SR, ani NR SR žiadny vplyv na vymenovanie jej členov. Podľa tvorcov novely nie je dôležité, kto a koho nominuje za člena národného regulačného orgánu, ale najvyššiu prioritu má mať rýchlosť pri menovaní a odvolaní jeho členov.

Navrhovaná legislatíva podľa Holjenčíka útočí na základný princíp štátnej regulácie sieťových odvetví členských v krajinách EÚ, ktorým je nezávislosť. Regulátor by sa podľa neho mal správať autonómne vo vzťahu k politickej moci a k regulovaným subjektom.

V predloženom návrhu Ladislava Jurčíka (SaS) sa hovorí, že od 1. apríla by sa mala v rámci ÚRSO vytvoriť nová Regulačná komisia ako orgán primárne zodpovedný za výkon pôsobnosti úradu. Nahradí funkciu predsedu ÚRSO, ktorý doteraz nebol vymenovaný. Vytvoriť sa má tiež Regulačná rada, ako orgán rozhodujúci o odvolaniach a vykonávajúci verejnú kontrolu činnosti Regulačnej komisie.

MH SR: Novela sa nedotkne súčasných členov Rady pre reguláciu

Navrhovaná  novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach by nemala mať vplyv na aktuálnych zloženie Rady pre reguláciu. Vyplýva to z vyhlásenia rezortu hospodárstva, ktorým reagovalo Holjenčíkove vyhlásenia.

„Táto poslanecká novela podľa predbežného právneho posúdenia už nemá vplyv na súčasných členov regulačnej rady a rovnako nie na pána Holjenčíka,“ vyhlásila hovorkyňa rezortu hospodárstva Daniela Piršelová. Ako zároveň dodala, návrh novely zákona nie je z dielne ministerstva, ale ide o poslanecký návrh.

„Podľa smerníc a zvyklostí členských štátov EÚ je pre zachovanie nezávislosti regulátora dôležitejší spôsob odvolávania ako menovania,“ uzavrela Piršelová.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.