Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. marca 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Izrael možno ukončí import zemného plynu

Americká energetická korporácia Noble Energy chce využiť plynové nálezisko Tamar pre výhradné zásobovanie obyvateľov Izraela. Kapacita piatich vrtov neďaleko izraelského pobrežia zabezpečí Tel Avivu nezávislosť v dodávkach zemného plynu. Prípadná nadprodukcia sa bude vyvážať do zahraničia.

Nálezisko Tamar sa nachádza približne 90 kilometrov od prístavného mesta Haifa. K nálezu zemného plynu prišlo na začiatku roku 2009. Dva vrty sú už v prevádzke, práca na zvyšných troch sa plánuje začať do konca roka. Spoločnosť Noble Energy je v procese rokovaní na výstavbu podmorského potrubia. Spustenie do plnej prevádzky sa očakáva v roku 2012 s predpokladanou kapacitou až 150 mil. m3 za deň.

Izrael je známy nulovými zásobami prírodných zdrojov a to aj napriek tomu, že sa nachádza v energeticky bohatom regióne. Vlastné dodávky plynu by predstavovali úspory pre obyvateľov a navýšenie príjmov štátu z daňových poplatkov. Izrael by vďaka zásobám plynu mohol znížiť závislosť na uhlí, ktoré sa dnes podieľa 60 % na výrobe elektrickej energie.

Investícia Noble Energy predstavuje cca. 3 mil. dolárov, čo je zhruba jedna tretina dokázateľných rezerv spoločnosti, informuje agentúra AP

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.