Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veľkoobchodný trh s elektrinou a plynom robí vrásky aj ÚRSO elektrina plyn zdroje trh obchodovanie
Foto: ilustračné, GettyImages
18. februára 2023 Ostatné od Energia.skSITA

IVRA sa opäť obrátila na Generálnu prokuratúru SR v súvislosti s rozhodnutiami ÚRSO o cenách energií

Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA) v piatok opakovane doplnil svoje podanie na Generálnu prokuratúru SR v súvislosti s rozhodnutiami Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pre dodávateľov energií v roku 2022 a 2023.

Ako inštitút informoval, vlani podľa sprístupnených informácií ÚRSO opakovane menilo, zvyšovalo ceny a cenové kalkulácie na základe zvyšovania cien elektriny a plynu na svetových trhoch. Tieto ceny boli následne premietané do zvýšených platieb pre odberateľov.

Od októbra 2022 až po súčasnosť ceny energií plynu aj elektriny významne klesajú, avšak ÚRSO na rozdiel od predchádzajúcich cenových úprav smerom nahor v minulom roku úpravy nadol nerealizuje. IVRA tiež požiadala Výbor Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti, aby preveril toto konanie.

Pri súčasných platných cenách energií nerozumieme, prečo ÚRSO nemení cenu pre odberateľov tak, ako to robilo v minulom roku. Rozdiel je, že vtedy sa cena dvíhala, na čo reagovalo zvýšením cien aj ÚRSO, teraz, keď cena klesá, ceny energií nadol neupravuje,“ uviedol Martin Halás z IVRA. Cena plynu je podľa neho aktuálne nižšia ako 50 eur, čo je menej ako pol roka pred začiatkom konfliktu na Ukrajine.

Cena elektriny je aktuálne 125 eur, priemer za minulý rok bol vyše 200 eur, ale ÚRSO zakonzervoval cenu na 547 eur bez zmeny nadol. „Zároveň z tejto ceny všetci platíme zálohové platby, teda úverujeme dodávateľov energií za troj až päťnásobné ceny,“ podotkol Halás.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.