Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energia elektrina ucty trieda
Foto: ilustračné, GettyImages
20. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

IVRA kritizuje spôsob, akým Úrad pre reguláciu sieťových odvetví určil ceny elektrickej energie

Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA) v podaní na Generálnu prokuratúru SR namieta spôsob, akým Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) postupoval pri stanovení cien elektrickej energie na rok 2023. Inštitút v piatok upozornil, že listy od dodávateľov elektrickej energie, ktoré prišli v týchto dňoch pre tzv. neregulovaných odberateľov, potvrdzujú zálohové platby v násobných výškach a sú likvidačné.

Dodávateľské energetické firmy podľa nášho názoru v rozpore s uzneseniami vlády trvajú na likvidačných zálohových platbách. Aj po našom podaní na Generálnu prokuratúru SR neskončil chaos, pobehovanie a hádzanie viny kompetentných zástupcov štátu,“ uviedol Martin Halás z uvedenej organizácie.

Výsledok je podľa neho stále rovnaký, tzv. neregulovaní odberatelia musia aj napriek opakovaným intervenciám platiť likvidačné zálohové platby. „Ide zväčša o malé, rodinné firmy, kde pracujú živiteľ rodiny alebo celá rodina. V dohodách o cenách od dodávateľov, ktoré posielali začiatkom roka, je pritom napísané, že po nezaplatení príde k odpojeniu,“ poznamenal Halás.

Už v utorok 17. januára, kedy podávali doplnenie podania na generálnu prokuratúru, podľa zástupcu inštitútu mali informácie, že príde k tejto situácii. Aj preto obidve podania na generálnu prokuratúru odniesli priamo na Úrad vlády SR premiérovi so žiadosťou o stretnutie.

Nechápeme, prečo nemôžu tieto malé rodinné firmy platiť zálohovo 199-eurový strop a zvyšný rozdiel nech si zúčtujú dodávatelia energií priamo so štátom. Je to nechutné vydieranie a likvidácia malých, zväčša rodinných firiem. Budeme zvažovať ďalšie doplnenie podania na generálnu prokuratúru,“ dodal Halás.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.