Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
fischer gasparovic - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ivan Gašparovič a Heinz Fischer na stretnutí v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer
5. júna 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ivan Gašparovič: Naše vzťahy s Rakúskom rozdeľuje iba jadrová energia

Slovensko – rakúske vzťahy sú na veľmi dobrej úrovni, na dnešnej tlačovej besede po spoločnom rokovaní to konštatovali prezidenti SR a Rakúskej republiky Ivan Gašparovič a Heinz Fischer. Jediným bodom, v ktorom máme s naším západným susedom rozpory, je podľa Ivana Gašparoviča jadrová energetika. Slovensko však získava 53 percent energie z jadra, pripomenul na tlačovej konferencii prezident SR. Slovensko a Rakúsko sa však podľa neho zhodujú, že v jadrovej energetike je na prvom mieste bezpečnosť. Ako doplnil slovenského hostiteľa Heinz Fischer, pre Rakúsko v jadrovej energetike je dôležitá bezpečnosť vlastná ako aj celoeurópska. Jedna z mála tém, na ktoré máme s Rakúsko odlišné názory, je aj postoj k samostatnosti Kosova. Rakúsky prezident Fischer si v tejto súvislosti myslí, že v súčasnosti sa už nikto nesústredí na to, aby sa Kosovu zobrala samostatnosť, naopak, európske štáty sa koncentrujú na to, ako urovnať vzťahy medzi Kosovom a Srbskom.

Heinz Fischer počas rokovania s prezidentom SR, ktoré sa konalo doobeda v rámci jeho dnešnej jednodňovej návštevy SR, diskutoval aj o problémoch v Európskej únii a eurozóne. Fischer verí v hospodársku silu väčšiny krajín únie. Myslí si, že ak sa budú štáty EÚ spoločne snažiť, môže sa vývoj zvrátiť pozitívnym smerom. To, či sa Grécko udrží v eurozóne, závisí podľa Fischera aj od výsledku blížiacich sa gréckych volieb. „Zotrvanie Grécka v eurozóne je lepším riešením pre všetkých,“ konštatoval. Rakúskeho prezidenta súhlasne doplnil Ivan Gašparovič s tým, že „by sme mali robiť všetko pre to, aby Grécko ostalo v eurozóne aj v Európskej únii“. Dodal, že ak by Grécko vypadlo z eurozóny, Slovensko by to stálo vyše troch miliárd a eurozónu vyše tristo miliárd.

Prezidenti nestihli diskutovať o všetkých témach. Podľa Ivana Gašparoviča by sa tak témy ako širokorozchodná železnica Košice – Viedeň, či ropovod a ďalšie oblasti možnej spolupráce medzi Bratislavou a Viedňou mali otvoriť na ďalších stretnutiach. Hlava štátu predpokladá, že rakúsky hosť by o nich mohol diskutovať už na obedňajšom stretnutí s premiérom Robertom Ficom. „Jednou vetou môžem konštatovať naše dobré susedské vzťahy,“ zostručnil prevažujúcu dobrú spoluprácu SR a Rakúska Ivan Gašparovič. Dôkazom je narastajúca obchodná výmena medzi oboma štátmi, ktorá vlani dosiahla vyše päť miliárd eur, čo je v porovnaní s rokmi pred krízou o približne jednu miliardu viac a Rakúsko sa tým podľa prezidenta zaradilo na piate miesto v rebríčku našich najväčších obchodných partnerov. Heinz Fischer dodal, že tento rok sa blížime k šiestim miliardám.

Zdroj: © SITA

Foto: TASR/Pavel Neubauer

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.