Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
island
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Ben Husmann (licencia Creative Commons)
27. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Island sprístupní podmorské ložiská uhľovodíkov zahraničným investorom

Vláda na Islande plánuje na jeseň otvoriť výsostné islandské vody zahraničným ropným firmám. Cieľom je využiť prírodné bohatstvo na podporu zadĺženého hospodárstva. Informovala o tom ministerka energetiky Katrin Juliusdóttirová. Ekonomika krajiny sa v roku 2009 prepadla do recesie, záväzky bánk dosiahli osemnásobok HDP ostrova. Nedávno však hospodárstvo zaznamenalo oživenie a vláda verí, že rozvoj bohatých ložísk sa stane jedným z najsilnejších pilierov budúceho rastu ekonomiky.

Od 3. októbra do 2. apríla budúceho roka budú môcť medzinárodné ropné firmy požiadať o licencie na prieskum podmorských ložísk v lokalite Dreki (v islandskom jazyku drak) severovýchodne od Islandu. V prípade úspešného tendra by tak Island prvýkrát sprístupnil svoje podmorské ložiská ropy a plynu. Reykjavík sa pokúsil o takýto tender už v roku 2009, vtedy ale nebol úspešný. Krátko predtým totiž vypukla finančná kríza a záujem firiem bol slabý.

Vláda zatraktívnila legislatívu pre zahraničných investorov

Tentoraz to bude iné, je presvedčená Juliusdóttirová. Podľa nej na jednej strane je v súčasnosti vo svete už lepšia situácia a na druhej strane vláda upravila daňové zákony. To by malo zatraktívniť Island pre zahraničných investorov. „Daňový systém sme upravili a je schopný konkurencie napríklad voči nórskemu daňovému systému,“ povedala ministerka.

Islandské zdroje ropy a zemného plynu by mohli podľa amerického inštitútu Geological Survey predstavovať okolo 90 miliárd barelov ropného ekvivalentu. Neďaleko Dreki robí prieskum Nórsko a na západ od Islandu spoločnosť Cairn Energy plánuje začať s ťažbou ropy. Výkonný riaditeľ nórskej ropnej spoločnosti Statoil Helge Lund pre agentúru Reuters povedal, že firma nevylučuje vstup do islandského tendra. „Zaujímame sa o všetky oblasti blízko Nórska,“ povedal Lund.

Okrem sprístupnenia ropných a plynových ložísk skúma Island možnosti aj na položenie elektrického kábla, ktorý by po morskom dne dodával islandskú elektrinu do 800 km vzdialeného Škótska. Obchod s elektrinou, ktorú ostrov získava výhradne ekologicky (vodná, geotermálna) by mohol byť ďalším vhodným zdrojom devíz.

„Veľký objem našich energetických zdrojov je nevyužitý,“ povedala Juliusdóttirová s tým, že tieto projekty umožnia Islandu väčšiu diverzifikáciu ekonomiky.

Ďalšie privatizácia v energetike sa neplánuje

Islandská vláda odmieta pokračovanie privatizácie v oblasti energetiky. To sa prejavilo najmä na začiatku roka, keď akvizícia islandskej firmy HS Orka pôsobiacej v oblasti geotermálnej energie vyvolala na Islande pozdvihnutie. Viac než 98 % firmy HS Orka kúpila kanadská spoločnosť Magma Energy, čo niektorí politici a aktivisti odsúdili, najmä speváčka Björk, podľa ktorej by cudzinci nemali vlastniť prírodné zdroje krajiny. Neskôr Magma, ktorú medzičasom kúpila ďalšia kanadská firma Alterra Power, oznámila, že v úsilí zmierniť napätie medzi ňou a Islanďanmi, predá štvrtinu podielu v HS Orka.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.