Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Islamskí experti požadujú, aby svet skončil s fosílnymi palivami

Výzva je ďalším príkladom náboženskej angažovanosti v boji s klimatickými zmenami pred dôležitým klimatickým summitom OSN, ktorý sa bude v decembri konať v Paríži. V júni hlava rímskokatolíckej cirkvi, pápež František, vyzval vo svojej encyklike o životnom prostredí svetových vodcov, aby vyslyšali „plač krajiny a chudobných“. Encyklika je najautoritatívnejší dokument, aký môže pápež vydať.

Na rozdiel od rímskokatolíckej cirkvi je islam vysoko decentralizovaným náboženstvom a nemá jedinú uznávanú autoritu. Moslimskí odborníci z 20 krajín sveta sa ale na rokovaní v Istanbule zhodli na deklarácii, ktorú prijalo 60 účastníkov, vrátane najvyšších náboženských autorít v Ugande a Libanone.

„Nadmerné znečistenie fosílnymi palivami môže zničiť dary, ktoré nám prepožičal Boh, ktorého poznáme ako Allaha – dary, akými sú fungujúca klíma, zdravý vzduch na dýchanie, pravidelné ročné obdobia a oceány plné života,“ píše sa v prehlásení. Nečinnosť pri znižovaní emisií skleníkových plynov súvisiacich s ľudskou činnosťou, či už z tovární, elektrární alebo automobilov, by mali pre planétu Zem katastrofálne následky, píše sa tiež v prehlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Prehlásenie vyzýva bohaté vlády a krajiny ťažiace ropu, medzi ktorými je aj niekoľko členov ropného kartelu OPEC, kde je islam štátnym náboženstvom, aby sa stali lídrami pri postupnom znižovaní emisií skleníkových plynov. To sa má uskutočniť čo najrýchlejšie, najneskôr ale do polovice tohto storočia.

Zatiaľ ale nie je jasné, akú váhu bude mať prehlásenie pre moslimov pri prípravách na klimatický summit v Paríži. Svoje plány pre boj so zmenami klímy pred parížskym summitom zatiaľ predstavilo asi 50 krajín, len málo ich je však moslimských, upozorňuje britská stanica BBC.

ČTK,energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.