Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Írska elektrická sieť zvládne aj ďalšie veterné parky

Detailná analýza elektrickej sústavy v Írsku potvrdila pripravenosť siete vyrábať 40% elektriny z obnoviteľných zdrojov. Štúdia informuje aj o technických možnostiach a možných problémoch zapájania väčšieho množstva veterných elektrární. V súčasnosti je totiž Írsko na druhom mieste rebríčka pokiaľ ide o množstvo integrovanej veternej energie do siete.

Podľa zistení je sieť schopná regulovať problémy so stabilitou aj v prípade, ak by veterná energia pokryla 60 až 80% okamžitého dopytu po energii. Podmienkou je technické vylepšenie regulačného systému a investovanie do rozvoja sietí. V prípade ak by sa vietor podieľal na výrobe vyšším percentom, museli by sa veterné parky pozastaviť, aby nedošlo k narušeniu dodávok.

Štúdiu vypracovanú pre operátorov EirGrid a SONI pozitívne prijal aj írsky minister pre energetiku Eamon Ryan. „Štúdia Facilitation of Renewables potvrdila, že Írsko môže získať minimálne 40% elektriny z obnoviteľných zdrojov energií do roku 2020. Elektrická sieť je najdôležitejšou časťou infraštruktúry, ktorá sa podieľa na realizácii tejto ambície,“ uviedol. Minister Ryan pripomenul aj nevyhnutnosť ďalších investícií.

„Investovanie do našej vlastnej elektrickej siete, ale aj do severo-západnej európskej siete umožní Írsku predávať elektrinu z vetra aj do zahraničia. V tomto máme komparatívnu výhodu a sme odhodlaní ju využiť.“ dodal Ryan.

Írska vláda si do roku 2020 stanovila cieľ vyrábať 40% elektriny z obnoviteľných zdrojov. S podobným cieľom ráta aj Severné Írsko.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.