Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. apríla 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

IRENA: Výroba elektriny z OZE vlani rekordne rástla

Za posledných päť rokov sa inštalovaný výkon OZE zvýšil o takmer tretinu. Prispeli k tomu hlavne nové inštalácie veterných a fotovoltických elektrární.

Inštalovaný výkon veterných elektrární vlani stúpol o 17 %, teda dosiahol 63 GW, pretože náklady na veterné turbíny na pevnine výrazne klesli. Inštalovaný výkon fotovoltických elektrární zase vzrástol o 26 %, teda na 47 GW. Rovnako tak sa znížili ceny fotovoltických článkov.

„OZE naďalej rastú na trhoch po celom svete, dokonca aj v čase nízkych cien ropy a zemného plynu,“uviedol v stanovisku generálny riaditeľ IRENA Adnan Z. Amin. „Pokles nákladov na technológie OZE a ďalšie ekonomické, sociálne a ekologické stimuly zvýhodňujú OZE oproti konvenčným zdrojom energie,” dodal.

Regionálne rástol aj inštalovaný výkon OZE v rozvojových krajinách. V Strednej Amerike a karibskej oblasti vlani stúpol o 14,5 % a v Ázii o 12,4 %, napísala agentúra Reuters.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.