Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Iránsky parlament odložil rozpravu o pozastavení exportu ropy do Európy

Ako informovali oficiálne parlamentné zdroje, zákonodarcovia predbežne nemajú pred sebou žiadny konkrétny návrh takéhoto charakteru, zákaz vývozu bol iba ideou niekoľkých poslancov. Ich iniciatívu treba preskúmať z technického hľadiska a s ohľadom na jestvujúce platné zmluvy i záujmy Iránu.

Eventuálny zákaz vývozu ropy by mohol byť reakciou islamskej republiky na minulotýždňové rozhodnutie Európskej únie (EÚ) o uvalení embarga na iránsku ropu a ropné produkty. Nové zmluvy o dodávkach tejto suroviny už s touto krajinou nemožno uzavrieť a tie členské štáty únie, ktorých sa to týka viac ako ostatných, musia do 1. júla nájsť iné zdroje, respektíve ukončiť dovoz suroviny z Iránu.

Irán sa však napriek snahe reagovať na uvalenie embarga nesmie dopustiť porušenia dlhodobých kontraktov s ropnými koncernami, čo ale platí aj naopak, teda pri neprevzatí dohodnutého množstva suroviny.

Najvyšší predstaviteľ iránskeho ropného priemyslu sa však vyjadril, že bez ohľadu na to, či sa o uvalení zákazu vývozu rozhodne aj v Teheráne, islamská republika na to nedoplatí, pretože záujem o iránsku ropu je veľký v iných častiach planéty.

Irán tvrdí, že embargo EÚ na dovoz ropy z krajiny povedie k výraznému zvýšeniu cien čierneho zlata. Ceny ropy by sa podľa tamojších predstaviteľov mohli dostať až na hranicu 150 USD (114,11 eura) za barel (159 litrov).

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.