Iránsky parlament odhlasoval zákon o uzatvorení námornej ropnej cesty
Iránsky parlament nemá rozhodujúci vplyv na otázky zahraničnej politiky ani bezpečnosti, posledné slovo patrí duchovnému vodcovi ajatolláhovi Alími Chameneímu. Schválenie zákona ale môže podľa agentúry Reuters uľahčiť rozhodnutie o zablokovaní ropnej cesty. Iránci zákon pripravili kvôli sankciám, ktorými ich svet trestá za stagnujúcu dohodu o jadrovom programe.
Návrh, v ktorom sa o Hormuzskom prielive hovorí ako o „mieste sveta, ku ktorému kľúč má Irán“, podporilo 150 z 290 poslancov. „Ak budú sankcie pokračovať, nebudú mať krajiny, ktoré sankcie uplatňujú, možnosť preplávať Hormuzským prielivom bez problémov,“ citovala iránska agentúra ISNA poslanca Džaváda Karímího Kodúsího.
Uzavretie prielivu ale nebude pre Írančanov ľahké, pretože v oblasti hliadkuje mnoho západných lodí a USA nedávno svoju flotilu ešte posilnili. Kodúsí vyhlásil, že z „vojenského hľadiska má Irán 100-percentnú kapacitu prieliv uzavrieť.“ „Keď to urobíme, žiaden štát ho nesprevádzkuje,“ povedal.
Minister zahraničia Alí Akbar Salehí ale pred niekoľkými dňami oznámil, že je nepravdepodobné, že by sa Irán k tomuto kroku odhodlal, pokiaľ bude mať sám prístup k ropnej ceste.
O uzavretí Hormuzského prielivu sa hovorí kvôli sankciám uvaleným na Irán. Tento rok síce boli obnovené rozhovory o jeho jadrovom programe, ale ani tentoraz sa v nich nepokročilo. Teherán sa odmieta vzdať technológie obohacovania uránu, ako žiadajú partneri rokovaní – päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko. Od 1. júla platí zákaz dovozu iránskej ropy do Európskej únie a mnohé štáty iránsky dovoz obmedzili. Iránski predstavitelia priznali, že sankcie začínajú dopadať na iránsku ekonomiku.
Zdroj: ČTK, energia