Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Iránsky parlament: Ahmadínežád vedie rezort ropného priemyslu protiprávne

Parlament, ktorý sa opakovane dostal s Ahmadínežádom do sporov v dôležitých otázkach, schválil dnes správu svojho výboru pre energetiku, obviňujúcu prezidenta z „jasného porušenia zákona“, informovala tlačová agentúra Mehr.

Ahmadínežád v máji odvolal ministra ropného priemyslu Masúda Mirkazámího v rámci reorganizácie vlády, ktorá má viesť k zlúčeniu ôsmich ministerstiev do štyroch, čo znepokojilo jeho protivníkov v konzervatívnom vládnucom tábore.

Iránsky prezident má právomoc odvolávať ministrov a vymenovať ich dočasných nástupcov na tri mesiace bez súhlasu parlamentu. Osobné prevzatie vedenia rezortu ropného priemyslu však niektorí vnímajú ako snahu o väčšiu kontrolu nad príjmami z ropného bohatstva krajiny i krok namierený proti ďalším zložkám vlády, konštatovala tlačová agentúra Reuters.

„Tento protiprávny a unáhlený krok naruší záujmy Iránskej islamskej republiky na medzinárodnej úrovni,“ uvádza sa v správe schválenej parlamentom, v ktorom dominujú konzervatívci. „Ahmadínežád ako minister ropného priemyslu vydal viaceré nariadenia a bude naďalej vydávať nariadenia, ktoré sú jasnými príkladmi protiprávneho zasahovania do štátnych finančných zdrojov.“

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.