Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
iran foto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Irán Foto: Flickr.com/dynamosquito (licencia Creatiove Commons)
28. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Iránska jadrová elektráreň bude v plnej prevádzke zrejme od augusta

Prvá atómová elektráreň v Iráne sa v auguste spustí do plnej prevádzky.  Elektráreň v Búšeri, na ktorej výstavbe sa významne podieľalo Rusko, je prakticky hotová. Začiatkom mája sa po prvýkrát spustila v minimálnom režime avšak ešte bez pripojenia k rozvodnej sieti.

Búšer má inštalovaný výkon 1.000 MW a pokryť by mal 2,5 % iránskej spotreby elektrickej energie. Západ ale budovanie elektrárne opakovane kritizoval, predovšetkým s ohľadom na nepriehľadný iránsky jadrový program. Rusko podozrenie odmietlo s tým, že každá krajina má právo na mierové využitie jadrovej energie.

Spustenie elektrárne musel Irán niekoľkokrát nútene odložiť. Vlani sa špekulovalo o tom, že by za problémami mohol stáť počítačový vírus Stuxnet, ktorý vyvinuli Spojené štáty americké a Izrael. Tento rok vo februári Irán na odporúčanie dohliadajúcich ruských odborníkov musel z „bezpečnostných dôvodov“ vybrať palivo z reaktora, aby podrobil palivové tyče novým technickým testom.

„Projekt sa ukončil, všetky systémy sú vyladené. Závisí na správe elektrárne, kedy stlačí tlačidlo,“ povedal v pondelok novinárom Rjabkov. „Pokiaľ sa tak stane na začiatku augusta, bude to zodpovedať predpokladom ruskej a iránskej strany. Ak to bude o pár dní neskôr, nič hrozného sa nestane,“ dodal ruský diplomat.

Rjabkov tiež prehlásil, že Rusko búšehrskú elektráreň považuje za „príspevok k upevneniu režimu nešírenia jadrových zbraní“.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.