Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa_tazba-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto: TASR/AP Photo/Hasan Jamali
2. júla 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Irán žiada zvolanie mimoriadneho rokovania členov OPEC

Polooficiálna iránska agentúra Mehr citovala Ghasemiho, že sa na riadnom stretnutí OPEC v polovici júna vo Viedni dohodlo, že sa mimoriadne zídu v prípade, ak cena barelu klesne pod 100 USD (79,43 eura). Barel severomorskej ropy Brent, ktorý je výrazne drahší ako druh americkej ropy West Texas Intermediate (WTI), sa predával v piatok (29.6.) v Londýne po 95,51 USD.

Ghasemi poukázal na to, že členovia ropného kartelu nedodržujú dohodnutý ťažobný limit 30 miliónov barelov denne. Podľa neho to viedlo k rozvratu trhu s komoditou.

Agentúra Mehr citovala guvernéra iránskej centrálnej banky Mahmúda Bahmaniho, že Irán napriek americkým sankciám predáva na medzinárodnom trhu svoju ropu „ľahko“.

Americké ministerstvo zahraničných vecí nedávno oznámilo, že Čína, India, Japonsko, Malajzia, Kórejská republika, Singapur, Juhoafrická republika, Srí Lanka, Turecko a Taiwan dostali výnimku z embarga, ale prisľúbili, že dovoz iránskej ropy „výrazne znížia“.

Irán je spomedzi členov OPEC druhým najväčším vývozcom ropy. Jej predaj zabezpečuje vláde 80 % devíz. Tvrdo pociťuje sankcie, ktoré za jeho jadrový program naň uvalili Spojené štáty a ďalšie západné krajiny.

Embargo EÚ voči Iránu vstúpilo 1.7. do platnosti

Embargo Európskej únie na dovoz iránskej ropy vstúpilo dnes do platnosti. Západoeurópske vlády predpokladajú, že zosilnený ekonomický tlak presvedčí Teherán a ten zredukuje svoj nukleárny program.

Ešte pred nadobudnutím účinnosti embarga významní členovia EÚ, Veľká Británia a Francúzsko, signalizovali, že sa na zmiernenie obáv z iránskej jadrovej bomby sankcie budú musieť ešte sprísniť. Irán však obvinenia, že jeho program je hlavne vojenský, odmieta a tvrdí, že jadrovú energiu chce využívať v energetike a zdravotníctve.

Paleta sankcií na vývoz ropy priviedla Irán k rokovaciemu stolu v apríli a potom aj v nasledujúcich dvoch mesiacoch. Rokovania sa len slabo prejavili v obmedzení jeho jadrového programu.

Diplomati a experti tvrdia, že manévrovací priestor európskych vlád je v tejto oblasti obmedzený. Nemenovaný predstaviteľ EÚ uviedol, že mnohé z toho, čo sa malo urobiť, sa už urobilo. Usudzuje sa, že nejestvujú veľké možnosti, ako zatlačiť na ďalšie ekonomické sektory krajiny. V budúcich mesiacoch by západoeurópske vlády mali zvyšovať tlak a dať popredným spoločnostiam rozhodne najavo, že čelia sankciám, alebo že ich obchádzajú, a zmraziť ich účty.

Účinnosť sankcií zoslabuje aj rastúci počet podaní iránskych firiem na Európsky súdny dvor, ktoré sa sťažujú na sankcie. V dvoch súčasných prípadoch súd uviedol, že vlády nemali dostatočné dôkazy o tom, že sa spoločnosti postihnuté sankciami podieľali na nukleárnych aktivitách.

Diplomat povedal, že Irán sa pokúša „rozvrátiť náš systém sankcií“. Uvedené súdne prípady ho vážne ohrozujú.

Sankcie voči Iránu však nie sú neúčinné. Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) uviedla, že príjmy z predaja ropy v tomto roku klesli asi o 40 %. Iránska vláda získava 80 % svojich devíz z predaja komodity a tie majú podiel na rozpočtových príjmoch 50 %.

V minulosti vyvážal Irán zo svojho exportu komodity 20 % do EÚ. V dôsledku sankcií klesá hodnota iránskej meny, rialu. Inflácia vzrástla na takmer 20 %. Ceny potravín a služieb sa za posledné dva roky viacnásobne zvýšili. Desiatky tisíc Iráncov stratili prácu a Európa znížila obchodnú výmenu za rok o polovicu. V marci o tom informoval európsky štatistický úrad Eurostat.

Zdroj: TASR, energia

Ilustračná snímka:

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.