Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Irán vraj plánuje ekologickú haváriu v Hormuzskom prielive

Generálmajor Mohammad Alí Džafarí v pláne s krycím názvom Kalná voda počíta s vmanévrováním ropného tankera do skál v Hormuzskom prielive, ktorým je súčasťou významnej časti ropného exportu. „Cieľom je zablokovať dočasne vývoz znečistením vodnej trasy, potrestať priľahlé arabské štáty nepriateľské voči Iránu, prinútiť Západ zúčastniť sa rozsiahlej záchrannej operácie na vyčistení mora a možno ho tak prinútiť zrušiť sankcie proti Teheránu,“ píše týždenník.

Vyčistenie prielivu pritom nebude možné vykonať bez technickej pomoci iránskych úradov, čo si vynúti najmenej dočasné zrušenie protiiránskeho embarga. Z celej akcie môžu navyše finančne vyťažiť iránske firmy, z ktorých niektoré sú vo vlastníctve republikánskych gárd.

Der Spiegel sa vo svojom ​​článku neopiera o žiadny informačný zdroj, ale tvrdí, že západné rozviedky sa už plánom zaoberajú.

Iránska ekonomika začína pociťovať vplyv západných sankcií, ku ktorým včera pridala Európska únia ďalšie. Embargo je reakciou sveta na neúspech rozhovorov o iránskom jadrovom programe. Izrael Iránu hrozí útokom na jeho jadrové zariadenia, Teherán sa nechal už v minulosti počuť, že v tom prípade zablokuje Hormuzský prieliv pre ropný export.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.