Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Irán špecifikoval pripravovanú obchodnú dohodu s Ruskom

Reuters už v januári informoval o tom, že Iránci s Rusmi rokujú o bartrovej dohode, ktorá umožní Rusku kupovať denne 500.000 barelov iránskej ropy výmenou za ruské zariadenia a tovar. USA na to pozerajú ako na snahu oslabiť ekonomický tlak, ktorý na Irán vyvíjajú sankcie uvalené za problematický jadrový program.

Ruský denník Kommersant dnes zverejnil rozhovor s iránskym veľvyslancom v Moskve. Mehdí Saneí v ňom potvrdil, že sa rokuje o obchodnej výmene, v ktorej by Irán poskytoval Rusku „niekoľko stoviek tisíc barelov ropy denne“.

„Irán by mohol z časti výťažku zaplatiť ruským spoločnostiam za výstavbu druhej jednotky v elektrárni v Búšehri,“ povedal. Do úvahy vraj pripadá tiež to, že Rusi za ropu pomôžu vybudovať menšie rafinérie a mohli by investovať do ťažby plynu. „Máme záujem o nákup veľkého množstva železničných koľají a tiež o to, aby sa Rusko zapojilo do elektrifikácie tratí. Ďalej o ruské obilie,“ povedal Saneí.

Domnieva sa, že dohoda by mohla byť podpísaná do augusta. Bude o nej rokovať ruský minister minister hospodárskeho rozvoja Alexej Uljukajev, ktorý má navštíviť Irán v apríli.

USA Rusko varovali, že tým marí úsilie dospieť s Iránom k dohode o jeho jadrovom programe. Saneí tieto obavy nezdieľa a odporučil Rusku, aby urobilo to isté. Moskva by podľa neho mohla prísť o výhodné príležitosti, pretože európske štáty už do Teheránu posielajú svoje podnikateľské delegácie.

Irán vlani pristúpil na polročné dohodu o obmedzení svojho jadrového programu, čo mu prinieslo čiastočné uvoľnenie sankcií. Francúzsko nedávno do Teheránu poslalo vyše 100 zástupcov firiem, avšak USA vytrvalo upozorňujú, že väčšina sankcií zostáva v platnosti, a že ak podniky s Iráncami uzatvárajú nové dohody, nesmú mať platnosť dlhšiu, než je polročný termín uvoľnenia sankcií. O tom, či dohoda o jadrovom programe bude mať trvalejší vplyv, sa rozhodne až v ďalších kolách rozhovorov. Prvé z nich majú začať v utorok vo Viedni.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.