Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
salehi a amano MAAE - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Generálny riaditeľ MAAE Jukijo Amanao a iránsky minister zahraničia Alí Akbar Salehí na rokovaní vo Viedni. (12.7.2011) Foto: AP Photo/Ronald ZakSITA/
13. júla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Irán ponúka MAAE širšiu spoluprácu, ale kladie si podmienky

Irán prejavil ochotu k väčšej a otvorenejšej spolupráci s MAAE. Iránsky minister zahraničia Alí Akbar Salehí, ktorý až do svojho menovania za šéfa iránskej diplomacie v tomto roku vo februári stál v čele Iránskej organizácie pre jadrovú energiu, je na návšteve vo Viedni. Včera prehlásil, že Irán je pripravený spolupracovať „tesnejšie než kedykoľvek predtým“ s atómovou agentúrou OSN v prípade, že MAAE najskôr zastaví vyšetrovanie o možnom iránskom jadrovom programe.

Salehí to povedal po stretnutí s generálnym riaditeľom MAAE Jukijom Amanom. MAAE vo vydanom prehlásení o tejto schôdzke uviedla, že Salehímu povedal, že „nemôže v súčasnej etape považovať harmonogram vyšetrovania za splnený“.

Vyšetrovanie MAAE sa týka podozrení, že Irán tajne pracuje na vývoji jadrových zbraní. MAAE Teherán obviňuje, že vyšetrovanie zdržuje a marí, čo sa stalo hlavným zdrojom medzinárodného napätia okolo iránskeho jadrového programu.

MAAE a Irán sa v auguste 2008 dohodli na „cestovnej mape“ s cieľom získať odpovede na otázky vyšetrovania MAAE o stave iránskeho jadrového programu: či je skutočne mŕtvy ako tvrdí Teherán alebo či je jeho cieľom výroba jadrových zbraní, z čoho Irán podozrievajú západné mocnosti. Teherán tvrdí, že s MAAE spolupracoval a zodpovedal všetky otázky obsiahnuté v harmonograme vyšetrovania. Požaduje preto, aby MAAE túto skutočnosť jednoznačne potvrdila  a prehlásila svoje vyšetrovanie za ukončené.

Teherán začiatkom júna oznámil, že sa chystá zvýšiť výrobnú kapacitu uránu obohacovaného na 20 % na trojnásobok. Práve obohacovanie uránu je už veľa rokov jadrom kontroverzie medzi Teheránom a časťou medzinárodného spoločenstva. Spojené štáty označili iránsky zámer zvýšiť produkciu obohateného uránu za ďalší „nehanebný“ príklad toho, že Teheárn nedodržuje medzinárodného záväzky.

Rada bezpečnosti OSN odsúdila Irán kvôli jeho kontroverznému jadrovému programu už šiestimi rezolúciami, z ktorých štyri boli spojené s uvalením hospodárskych a politických sankcií.

Salehí sa vo Viedni stretol taktiež so svojím rakúskym náprotivkom Michaelom Spindeleggerom, ktorý ho do Rakúska pozval po dohode s Bruselom a Washingtonom. Šéf rakúskej diplomacie podľa agentúry DPA hovoril so Salehím nielen o jadrovej otázke, ale aj o situácii na poli ľudských práv v Iráne. Salehí vraj priznal, že v tomto ohľade nie je v Iráne všetko v poriadku. Ubezpečil však, že Teherán sa snaží situáciu zlepšovať.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.