Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
arak iran - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke nedokončený ťažkovodný atómový reaktor v Araku 15. januára 2011. Foto: TASR/AP Photo/ISNA
19. novembra 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Irán odložil plánované spustenie jadrového reaktora v Araku

Foto: TASR/AP Photo/ISNA,Hamid Foroutan

Stavebné práce na ťažkovodnom reaktore v Araku, ktorý leží 190 kilometrov juhozápadne od Teheránu, začali v roku 2006. Irán ani MAAE neuviedli, čo spôsobilo prinajmenšom polročné oneskorenie pri spustení reaktora.

Západní odborníci na jadrovú energiu vyjadrili obavy, že reaktor v Araku môže slúžiť k výrobe jadrovej bomby. Tento typ reaktora totiž podľa nich môže spravovať vyhoreté jadrové palivo na plutónium.

Teherán popiera, že by takúto výrobu chystal. Tvrdí, že reaktor v Araku bude produkovať rádioaktívne izotopy k medicínskym a poľnohospodárskym účelom.

Západné krajiny a Izrael sa obávajú, že Irán používa výskumný a energetický jadrový program výhradne ako zámienku a skutočným dôvodom je získanie jadrovej atómovej zbrane. Hlavným zdrojom obáv sú predovšetkým zariadenia v Natanze a Kome, kde Irán inštaloval tisíce centrifúg pre obohacovanie uránu. Teherán ale odmieta všetky obvinenia, že sa snaží zostrojiť jadrovú bombu a tvrdí, že jeho jadrový program je výhradne mierový.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.