Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Irán-Abbásí - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ferejdún Abbási Davání. Foto: SITA/AP Photo/Ronald Zak
6. septembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Irán nechá preskúmať svoj jadrový program za zrušenie sankcií

„Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) sme navrhli, aby vykonala úplnú revíziu činnosti a jadrového programu Iránu v rozmedzí piatich rokov za podmienky, že zruší sankcie,“ povedal Ferejdún Abbásí, ktorý je zároveň iránskym viceprezidentom pre jadrovú energetiku. Zatiaľ nie je známe, čo táto „úplná revízia“ bude obsahovať a čoho sa bude týkať.

Medzinárodné spoločenstvo podozrieva Irán, že sa usiluje o získanie jadrovej zbrane a práve pre jeho jadrové aktivity uvalilo na neho niekoľko sankcií. Irán obvinenia odmieta s tvrdením, že jeho jadrový program má slúžiť len na mierové účely. Zároveň vyhlasuje, že dodržiava svoje záväzky voči MAAE a že v súlade s medzinárodnými zmluvami nie je nútený poskytnúť jej ďalšie informácie, o ktoré žiada.

Podľa internej správy MAAE dostáva stále nové tajné informácie, ktoré naznačujú, že Irán vraj vyvíja nálože do jadrových hlavíc. Teherán dokonca v podzemnom zariadení Ford okrem iného začal vraj inštalovať centrifugy na obohacovanie uránu, čo doteraz vždy popieral.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.