Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa_tazba-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto: TASR/AP Photo/Hasan Jamali
9. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Irán možno uzavrie strategický Hormuzský prieliv

Americký minister obrany Leon Panetta vyhlásil, že USA nebudú tolerovať uzavretie Hormuzského prielivu a budú na vzniknutú situáciu ihneď reagovať, hoci aj vojenskou silou.

Rozhodnutie Iránu je podľa médií reakciou na možné vyhlásené nové protiiránske sankcie, ktoré by obmedzovali nákup miestnej ropy a postihovali by tak obchodné transakcie iránskej centrálnej banky. K rozhodnutiu uzavrieť v prípade exportného kolapsu Hormuzský prieliv dospeli najvyššie postavení iránski činitelia.

Správy o možnosti takéhoto kroku sa objavovali už skôr, tentokrát ide ale podľa agentúry AP o zatiaľ najzreteľnejšie dôkaz, že zablokovanie prielivu ústiaceho do Perzského zálivu je súčasťou oficiálnej iránskej stratégie.

Západné štáty podozrievajú Irán z vývoja jadrových zbraní a vyhlásili proti Teheránu už niekoľko medzinárodne organizovaných sankcií. Týkajú sa zbrojnej a obchodnej spolupráce s Iránom, zmrazenia iránskych účtov v zahraničí a cestovania najvyšších iránskych predstaviteľov do západných krajín. Nákup ropy zatiaľ predmetom sankcií nebol.

Na zavedení ropného embarga sa ale už podľa neoficiálnych správ dohodli štáty Európskej únie a Washington ich rozhodnutie privítal.

Zablokovanie obchodu s ropou by bolo pre Teherán ťažkým úderom, pretože krajiny EÚ sú po Číne najväčším dovozcom iránskej ropy a odoberajú takmer pätinu jeho exportu. Čína a Rusko s rozšírením protiiránských sankcií nesúhlasia.

Teherán doteraz trval na tom, že prípadné európske embargo mu väčšie ťažkosti nespôsobí. „Stratu týchto zákazníkov ľahko nahradíme,“ povedal nedávno hovorca iránskej spoločnosti National Iranian Oil Co. Podľa expertov by síce Teherán mohol predať viac ropy najmä do ázijských krajín, musel by im však ponúknuť výraznú zľavu.

Británia už minulý týždeň varovala Irán pred akýmkoľvek pokusom o uzavretie Perzského zálivu. Podľa britského ministra obrany Philipa Hammonda by takýto krok bol nelegálny a neúspešný, vyvolal by tiež ostrú medzinárodnú odozvu. Hammond, ktorý predtým o situácii rokoval vo Washingtone so svojím americkým kolegom Panettom, nepohrozil priamo ozbrojeným zásahom, upozornil však, že v oblasti Hormuzského prielivu budú dohliadať nad prevádzkou ropných tankerov britskej a americkej námornej sily.

Medzi Teheránom a Washingtonom vzrástlo napätie po vianočných manévroch iránskeho námorníctva v Perzskom zálive a po utorkovej (3.1.) výzve Iránu, aby sa do zálivu nevracali americké lode, ktoré túto oblasť opustili počas iránskeho cvičenia.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.