Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Irán chce mať väčší podiel na svetovom trhu s plynom

Rúhání v prejave, ktorý vysielala aj štátna televízia, vyzval lídrov krajín GECF, aby sa stali partnermi Iránu a investovali do iránskych zdrojov plynu „k prospechu všetkých zúčastnených strán“. Dodal, že Irán je pripravený zohrať väčšiu úlohu pri dodávkach plynu na svetové trhy.

Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý je tiež na summite GECF v Teheráne, v tejto súvislosti uviedol, že aj budúci odberatelia zemného plynu by mali spolu s producentmi znášať istú časť rizika spojeného s kapitálovými investíciami do tohto sektora.

Vyhlásil tiež, že dlhodobé kontrakty na dodávky plynu, ktoré sú základom ruských dohôd s európskymi klientmi, by mali zostať v platnosti a nemali by ich nahradiť žiadne alternatívne mechanizmy.

Putin ďalej oznámil, že Rusko plánuje dodávať Ázii plyn v objeme 128 miliárd metrov kubických ročne. Ruský štátny energetický gigant Gazprom začal experimentovať a časť plynu predáva na spotových trhoch, preto sa špekuluje, že by mohol v budúcnosti zvýšiť spotový predaj plynu.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.