Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Irán by mohol kúpiť podiel v projekte Transanatólskeho plynovodu

Výstavbu Transanatólskeho plynovodu slávnostne odštartovali v polovici marca v tureckom meste Kars. Dokončenie projektu, ktorý by mal prepravovať najmä azerbajdžanský plyn do Európy, sa očakáva v roku 2018. V danom roku by prvé kubíky malo dostať Turecko a po napojení na Transadriatický plynovod (TAP) by prvý plyn do Európy mohol začať prúdiť začiatkom roku 2020.

Podľa tureckého ministra energetiky nie je vylúčené, že Turecko predá časť zo svojho podielu Iránu, ak dostane komerčne zaujímavú ponuku. Zatiaľ je však na jednoznačné vyjadrenia o partnerstve s Iránom príliš skoro, dodal. Zároveň uviedol, že záujem o kúpu podielu v projekte prejavili aj ďalšie krajiny.

Očakáva sa, že Irán sa v blízkej budúcnosti začne zúčastňovať na viacerých energetických projektoch v regióne potom, ako medzinárodné spoločenstvo ukončí sankcie voči Teheránu. Minulý týždeň v Lausanne predstavitelia Iránu a šiestich veľmocí uzatvorili rámcovú dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu. Konečný termín finalizácie zmluvy je stanovený na 30. júna, ak Irán dovtedy splní požadované podmienky.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.