Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Irak zvýšil export ropy vo februári na 2,8 milióna barelov denne

Zvýšenie vývozu je pre Irak kľúčové. Krajina síce leží na štvrtých najväčších ložiskách ropy na svete, no po rokoch vojnových konfliktov, medzinárodných sankcií, ale aj neskorších sabotáží postupuje obnova ropného sektora pomalšie, ako by vláda chcela. Príjmy z predaja ropy pritom predstavujú takmer 95 % z celkových príjmov irackého rozpočtu.

Husajn Šahristání zároveň uviedol, že priemerná produkcia ropy v Iraku, ktorá zahrňuje aj export, prekročila vo februári 3,5 milióna barelov denne. Irak pôvodne predpokladal, že do roku 2017 sa mu podarí dostať v produkcii na 12 miliónov barelov denne, no postupne tieto odhady zredukoval na maximálne 10 miliónov barelov za deň. Čiastočným dôvodom je ešte stále nedostatočne rozvinutá ropná infraštruktúra.

Bagdad v súčasnosti predpokladá, že v roku 2015 by mohol produkovať od 5 do 6 miliónov barelov denne a do roku 2020 zvýšiť dennú produkciu na 9 až 10 miliónov barelov. Na tejto úrovni by mohla produkcia zotrvať okolo 20 rokov.

2 dan ed

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.