Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Irak sa chce stať vývozcom aj ropných produktov

Rafinéria v Karbale je súčasťou investičného zámeru irackej vlády vybudovať v krajine ďalšie štyri ropné spracovateľské podniky. Ich denný výkon je plánovaný na 750.000 b/d a náklady na ne sa odhadujú na 20 miliárd USD (13,80 miliardy eur).

Rafinéria v Karbale bude po začatí výstavby hotová do troch-štyroch rokov. Novým závodom sa spracovateľská kapacita Iraku zvýši na 500.000 až 550.000 b/d. Irak sa vďaka nej stane z čistého dovozcu ropných látok ich čistým exportérom. Irak teraz produkuje 453.000 b/d pohonných látok, ale potrebuje ich 589.000 b/d.

Minulý mesiac v Bagdade uverejnili správu, že do projektu v Karbale chce investovať taliansky koncern ENI asi 4,5 miliardy USD. Termín výstavby ďalších rafinérií nie je zatiaľ známy.

Iracká vláda v posledných mesiacoch podpísala s medzinárodnými ropnými koncernami dohody, ktorých realizácia má do roku 2017 zvýšiť ťažbu ropy zo súčasných 2,7 milióna b/d na 12 miliónov b/d. Väčšina analytikov však tvrdí, že realistickým cieľom je jej vzostup na 6 až 7 miliónov b/d.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,4488 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.