Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Irak pohrozil Turecku bojkotom jeho firiem za dovoz ropy z Kurdistanu

Minister Abdul Karim Luaibí novinárom povedal, že vláda pripravuje proti Ankare právne kroky a zároveň je pripravená vytvoriť čiernu listinu spoločností, ktoré sa budú podieľať na vývoze ropy z Kurdistanu do Turecka bez predchádzajúceho súhlasu Bagdadu. Regionálna vláda Kurdistanu minulý týždeň uviedla, že ku koncu januára by mala začať s exportom ropy do Turecka. V tejto súvislosti vyzvala ropné firmy, aby požiadali Kurdskú organizáciu pre obchod s ropou o registráciu.

Luaibí upozornil, že určite nie je v záujme Turecka ohroziť bilaterálny obchod s Irakom v objeme 12 miliárd USD (8,83 miliardy eur) ročne. Zároveň dodal, že ak sa export ropy z Kurdistanu začne realizovať, Bagdad zváži zrušenie kontraktov s tureckými podnikmi a bojkot akýchkoľvek tureckých firiem. Podľa ministra je prípadný vývoz ropy z Kurdistanu do Turecka porušením dvojstrannej dohody medzi Ankarou a Bagdadom o exporte ropy cez turecké územie.

Okrem toho uviedol, že iracké ministerstvo financií dostalo za úlohu vypočítať, o koľko by sa mali skresať príjmy Kurdistanu zo štátneho rozpočtu, ak región nesplní tohtoročnú exportnú kvótu 400.000 barelov ropy denne (1 barel = 159 litrov) prostredníctvom irackej štátnej organizácie na vývoz ropy. V súčasnosti dostáva Kurdistan zo štátneho rozpočtu 17 %.

(1 EUR = 1,3584 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.