Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Irak: Militanti vyradili z prevádzky najväčšiu irácku ropnú rafinériu

Požiar sa podľa posledných informácií už podarilo dostať pod kontrolu. Na jeho likvidácii sa zúčastnilo 50 hasičských vozidiel a ich posádky bojovali s ohňom päť hodín.

Rafinéria spracúvala denne priemerne 150.000 barelov (159 litrov) ropy.

Oficiálne zdroje uvádzajú, že sa rozsah škôd podarí zistiť až za niekoľko dní. Irak nevyváža ropné produkty. Motorovú naftu a benzíny potrebuje pre vlastnú spotrebu. Nedostatok vykurovacieho oleja zrejme v nasledujúcich dňoch ohrozí aj výrobu elektrickej energie.

Iracká vláda v poslednom období podpísala dohody s medzinárodnými ropnými spoločnosťami. Mali by zabezpečiť rast dennej ťažby suroviny na 12 miliónov barel. Výkonom by Irak predstihol Saudskú Arábiu, ktorá ťaží denne menej ako 9 miliónov barelov.

Dosiahnutie zámeru irackej vlády však súvisí s jej schopnosťou uchrániť ropné polia, ropovody a spracovateľské kapacity pred útokmi militantov, ktorí od invázie pred ôsmimi rokmi vytrvalo ničia infraštruktúru krajiny.

Rafinériu v Bejdží dlho kontrolovali militanti z al-Káidy, ktorí používali zisky z výroby na financovanie ozbrojeného odporu proti vláde.

Rafinéria dlhodobo využívala len 70 % svojej kapacity. Denne dodávala na trh 11 miliónov litrov benzínu, 7 miliónov litrov benzénu a 4,5 milióna litrov kerozínu. Naposledy stála dva dni vlani v auguste po prerušení dodávky elektrickej energie.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.