Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vojak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Irak - ilustračné foto (Zdroj: FLickr.com / openDemocracy
29. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Irak: Kurdi žiadajú uznanie ropných kontraktov

Obnovenie exportu ropy z irackého Kurdistanu sa nakoniec nemusí uskutočniť. Predstavitelia poloautonómnej oblasti stanovili pre vládu v Bagdade podmienku. „Kurdi začnú s vývozom ropy len v prípade, ak Bagdad podpíše dokument uznávajúci predchádzajúce kurdské dohody uzatvorené so zahraničnými firmami,“ vyhlásil poradca irackého ropného priemyslu Husajn Balo.

Kurdi žiadajú väčšiu kontrolu nad ropnými ložiskami. So zahraničnými spoločnosťami podpísali viac než 20 dohôd o deľbe produkcie. Bagdad však spochybňuje ich legitimitu. Podľa irackej vlády je ropa majetkom celého štátu a Kurdi ju nemajú právo vyvážať samostatne. Ako uviedol Husajn Balo, z Kurdskej autonómnej oblasti by sa mohlo denne vyvážať približne 150.000 barelov ropy.

Postoj Kurdov tak môže zmariť plány Bagdadu na zvýšenie ropnej produkcie v roku 2011. Vláda počíta s nárastom exportu na 2,25 milióna barelov denne zo súčasnej dennej úrovne pod 1,9 milióna barelov. Iraku sa pritom len nedávno podarilo dostať produkciu na 2,6 milióna barelov denne, čo je najviac za posledných 20 rokov.

Export ropy je hlavným pilierom hospodárstva Iraku. Zvýšenie produkcie a exportu je navyše kľúčové, ak chce Irak získať dostatok peňazí na rekonštrukciu vojnami a sankciami zničeného hospodárstva. Tržby z ropy sa totiž na príjmoch irackého štátneho rozpočtu podieľajú až 95 %.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.