Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vojak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Irak - ilustračné foto (Zdroj: FLickr.com / openDemocracy
24. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Irak chce riešiť nedostatok energie nákupom zemného plynu z Iránu

Irak podpísal s Iránom predbežnú dohodu o dovoze zemného plynu. Bagdad chce kontraktom zmierniť problémy s výpadkami elektrickej energie v krajine. Dohoda potvrdzuje ďalšie prehlbovanie vzťahov medzi Bagdadom a Teheránom v období, keď sa americké vojská pripravujú na odchod z Iraku.

Iracká vláda sa od skončenia vojny snaží o postupné obnovenie elektrických sietí v krajine.  Za týmto účelom sa preinvestovali už miliardy dolárov, napriek tomu sa výpadkom v dodávkach Iračania nevyhnú. Hovorca ministerstva elektriny povedal, že 5-ročný kontrakt s Iránom predpokladá, že Irak bude môcť denne kúpiť od Iránu 25 miliónov kubických metrov plynu na zásobovanie dvoch elektrární pri Bagdade. Dodávky suroviny by mal zabezpečiť plynovod, ktorého dokončenie sa očakáva ku koncu budúceho roka.

Dohodu ešte musia schváliť iracká vláda a parlament. Hhovorca ale očakáva, že by sa tak malo stať do mesiaca.

Zavážiť môže aj postoj USA, tvrdí analytik

Irán má druhé najväčšie rezervy zemného plynu na svete a vzhľadom na to, že čelí medzinárodným sankciám za svoj jadrový program, snaží sa získať nové trhy. No práve medzinárodné sankcie a tlak USA, ako aj problémy samotného Iránu s vykrytím dopytu po zemnom plyne na vlastnom trhu môžu podľa analytikov dohodu skomplikovať.

„Popri ťažkostiach s dodávkami na domácom trhu môžu dohode zabrániť práve Američania,“ povedal Samuel Ciszuk, analytik pre oblasť Blízkeho východu zo spoločnosti IHS Global Insight. „Je možné, že americký tlak na irackú vládu nakoniec naplneniu kontraktu zabráni,“ dodal.

Američanom ani susedom Iraku sa nepáči zbližovanie Bagdadu s Teheránom, ktoré odštartovala šiitmi vedená iracká vláda premiéra Núrího al-Málikího. Mnohí z irackých šiitov, ktorí boli prenasledovaní vládou Saddáma Husajna, našli útočisko práve v Iráne. Po zvrhnutí Husajnovho režimu sa vrátili domov a niektorí z nich dnes zastávajú vysoké funkcie vo vláde. USA a ich spojenci v oblasti Perzského zálivu, najmä Saudská Arábia, sa však obávajú zvýšenia vplyvu Teheránu v regióne.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.