Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Irak: Bagdad pohrozil Exxonu, že zruší kontrakt

„Exxon porušil ministerské smernice a inštrukcie týkajúce sa firiem pôsobiacich v Kurdistane,“ povedal podľa agentúry Reuters riaditeľ odboru kontraktov a licencií na ministerstve ropného priemyslu Abdalmahdí Amídí. „Je to porušenie dohody, aj zákona. V reakcii na to ministerstvo podnikne kroky na ukončenie tohto kontraktu,“ dodal.

Exxon Mobil dostal v rámci aukcií na rozvoj ropných polí od vlády v Bagdade kontrakt na rozvoj juhoirackého ropného poľa Západná kurna, kde sa nachádza asi 8,7 mld. barelov ropy. Minulý týždeň vláda Kurdistanu oznámila, že so spoločnosťou Exxon podpísala v októbri dohodu o prieskume ropných ložísk v regióne ako s prvou veľkou globálnou ťažobnou spoločnosťou.

Centrálna vláda v Bagdade, ktorá si robí výhradné právo na kontrolu ropných zásob v celej krajine, však platnosť kontraktu spochybňuje. V Kurdistane už ťaží ropu niekoľko menších zahraničných firiem ako nórska DNO alebo turecká Genel Energy.

Amídí uviedol, že Exxon na otázky irackej vlády o dohode s Kurdistanu ešte nereagoval. Podľa neho teraz kurdská vláda rokuje s ďalšou americkou ropnou spoločnosťou Chevron a talianskou skupinou Eni.

V septembri Irak oznámil, že americkej firme Hess zabráni zúčastniť sa štvrtej irackej aukcie licencií na prieskum a ťažbu, pretože podpísala dohody s kurdskými regiónom. Podľa pozorovateľov však bude mať s Exxonom oveľa väčšie problémy, pretože účasť americkej ropnej spoločnosti na rozvoji južných polí je pre Bagdad príliš dôležitá, než aby svoje hrozby splnila. Zákrok proti Exxon by tiež viedol k dlhým rokovaniam, ktoré by viedli k oslabeniu záujmu ďalších investorov a mohla by skončiť pri medzinárodnej arbitráži.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.