Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterné elektrárne vyroba elektriny elektráreň
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
26. apríla 2023 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

Investori chcú stavať veterné elektrárne aj na strednom a východnom Slovensku

Investori majú záujem stavať veterné elektrárne nielen na západnom, ale aj na východnom a strednom Slovensku. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Na strednom a východnom Slovensku sa podľa prieskumu pripravujú veterné elektrárne s výkonom 122 megawattov, čo je okolo 10 % výkonu projektov v príprave.

V tomto kole je výrazne vyšší výkon projektov na západnom Slovensku prirodzený. Potvrdzuje, že jedným z hlavných kritérií rozvoja veternej energetiky u nás je efektivita. To znamená, že v prvom kole sa pripravujú lokality s najvyšším potenciálom výroby elektriny,“ uviedol člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko.

Potenciál regiónov

Potenciál regiónov aj mimo západného Slovenska je podľa Lacka vyšší ako aktuálne pripravované projekty. „Tento potenciál sa neobmedzuje iba na lokality na západnom Slovensku. Jeho využitie v najbližších rokoch bude závisieť od reálnej potreby, technických možností sietí, ale aj od odstránenia bariér, ktoré v princípe úplne zastavili rozvoj veternej energetiky u nás,“ dodal Lacko.

Celkovo v súčasnosti členovia SAPI na Slovensku pripravujú projekty veterných elektrární s výkonom 1 116,5 megawattu v celkovej hodnote 1,4 miliardy eur. „Ide o približne 200 elektrární, teda vrtúľ rozmiestnených v šiestich krajoch po celom Slovensku,“ doplnil Lacko. V prípade ich dokončenia by tieto elektrárne mohli vyrábať elektrinu pre 736-tisíc slovenských domácností.

Nový zákon o EIA

Významné zrýchlenie povoľovania výstavby obnoviteľných zdrojov energií by mal priniesť nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). „Veríme, že nový zákon, ktorý sa pripravuje, sa stihne prijať ešte pred voľbami. V opačnom prípade opäť Slovensko zbytočne stratí čas a oddiali výstavbu lokálnych zelených zdrojov, ktoré sú odpoveďou aj na riziko zastavenia dodávok plynu či vysoké ceny energií,“ konštatoval Lacko.

Krajiny po celom svete vrátane EÚ reagovali na krízu s dodávkami plynu a energetických komodít spôsobenú aj vojnou na Ukrajine zjednodušením povoľovacích procesov pre OZE.

V susednej Českej republike napríklad prijatím lex OZE ešte v januári tohto roka okrem iného zaradili obnoviteľné zdroje energií s výkonom nad jeden megawatt medzi investície vo verejnom záujme, čo napríklad odbúralo potrebu zmeny územného plánu pre tento typ projektov. Ďalšie krajiny EÚ sa zase vydali cestou určenia tzv. „go-to-oblastí“, v rámci ktorých projekty prechádzajú jednoduchším povoľovacím procesom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.