Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Investície v nórskom ropnom sektore na budúci rok asi opäť klesnú

Ťažba ropy z mora má na hrubom domácom produkte (HDP) Nórska asi pätinový podiel. Pokles cien ropy donútil energetické spoločnosti odložiť či zrušiť projekty a prepúšťať.

Predbežné údaje naznačujú, že investície by mohli na budúci rok dosiahnuť 153,2 miliardy nórskych korún. To je v porovnaní s odhadom na tento rok pokles o 8 %. SSB dodal, že údaje vychádzajú zo súčasných plánov nórskych ropných firiem a môžu sa zmeniť, pretože firmy svoje plány aktualizujú.

Nepredpokladá však, že by bol pokles nižší, než ukazuje súčasný prieskum.

Investície sa majú znižovať hlavne v oblasti prieskumu a rozvoja polí, klesnú ale rovnako investície do polí, z ktorých sa už ťaží.

Ceny ropy sa od júna 2014 do začiatku tohto roka znížili o viac než 70 %. Od januára ale vykazujú pozvoľný rast a teraz sa pohybujú okolo 50 dolárov za barel. Analytici však neočakávajú, že by sa cena v dohľadnej dobe vrátila nad 100 dolárov za barel, kde bola pred dvoma rokmi.

Nórsko je najväčším producentom plynu v západnej Európy a jeho ekonomika je na príjmoch z predaja ropy a plynu vysoko závislá. Rast HDP vrátane ropného sektora sa vlani spomalil na 1,6 % z 2,2 % v roku 2014. Bez zahrnutia ropného sektora ekonomika rástla najpomalšie od začiatku finančnej krízy v roku 2009.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.