Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. apríla 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Investície do zelenej energie vzrástli v r. 2010 o 30 % na 243 mld. USD

Podľa správy WEF, ktorá vychádza z údajov Bloomberg New Energy Finance, najviac obnoviteľným energiám v minulom roku pridal región Ázie a Oceánie, kde objem investícií vzrástol v porovnaní s rokom 2009 o 20 miliárd USD na 82,8 miliardy USD. Celkovo však najviac investoval región Európy, Blízkeho východu a Afriky, kde objem investícií do tejto oblasti dosiahol 94,4 miliardy USD, čo medziročne znamená rast o 19 miliárd USD. Ameriky zvýšili objem investícií o 17 miliárd USD na 65,8 miliardy USD.

Z pohľadu jednotlivých krajín vedie Čína, ktorá do čistej energie investovala minulý rok vyše 51 miliárd USD a oproti roku 2009 tak zvýšila investície o 30 %. Na druhej strane táto krajina vo veľkom investovala aj do ekologicky nie práve najvhodnejších zdrojov, akými je napríklad uhlie. Rovnako aj ďalšie krajiny zvýšili investície do neekologických zdrojov s cieľom vykryť rastúci dopyt po energii po oživení ekonomiky z hospodárskej krízy.

Podľa WEF však ani súčasné investície nie sú ešte stále dostatočné, ak sa svet chce vyhnúť rapídnemu otepľovaniu planéty a zároveň neobmedzovať ekonomický rast. Ak nechcú krajiny poškodiť rast svojich ekonomík a zároveň chcú zabrániť najhorším dôsledkom globálneho otepľovania, musí svet do roku 2020 zvýšiť investície do obnoviteľných zdrojov energie na dvojnásobok zo súčasnej hodnoty. To znamená na približne 500 miliárd USD ročne.

Informovali o tom agentúra Bloomberg a server BBC.

(1 EUR = 1,4141 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.